Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Ze sedla Katschberg na chatu Stöcklalm (MTB)

Ze sedla Katschberg na chatu Stöcklalm (MTB)

Rakousko - Korutany | MTB | 2021-09-25
Covidová situace si v létě dává přestávku a my se po roce znovu konečně můžeme vydat do blízkého zahraničí. A naše kroky míří do pro nás zatím neprobádané oblasti sedla Katschberg. Kromě menších pěších túr s prckem si tu dáme i jeden kratší MTB výlet s dětskou sedačkou. Vzhůru nahoru!


Délka:
16,6 km
Stoupání / klesání:
744 m / 744 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Katschberg je malé lyžařské městečko ležící ve vysokohorském sedle ve výšce okolo 1650 m nad mořem. Což je ideální výchozí bod pro horské túry po místních vrcholech, které většinou nepřevyšují 2500 m - to je taková ta příjemná nadmořská výška plná zelených luk a pastvin.V Katschbergu je nespočet ubytovacích možností různých kategorií a je tu i několik velkých parkovišť, pokud byste sem chtěli vyrazit jen na otočku na jednodenní výlet.Náš bajkový výlet začíná v centru Katschbergu, odkud se po místní silnici přesunujeme ke spodní stanici lanovky Gamskogelexpress, okolo které tunýlkem u restaurace Stamperl pokračujeme po cyklotrase MTB 01 Gontal Runde.Nejdřív projíždíme okolo dalších lanovek a několika hotelů a apartmánových domů, za kterými už ale najíždíme na širokou lesní cestu obklopenou lesním porostem.Za chvíli na cestě narážíme na podivnou sbírku sádrových trpaslíků. V různých podobách je pak potkáváme i dále. Inu, hornická oblast se tu nezapře.Stromy občas ustoupí a před námi se otevřou parádní panoramata.

Pokračujeme po Gontal Runde, míjíme lesní labyrint...... a další a další trpaslíky a jiné lesní obyvatele.A to už přijíždíme k horské chatě Pritzhütte, u které najdete horskou mini zoo s poníky.A pokud jste k ubytování obdrželi KatschbergCard, máte tu i jednu jízdu na poníkovi pro děti zdarma.Opouštíme ponyalm a mezi rozkvetlými loukami pokračujeme dál.Na jednom místě trochu znejistíme, když narazíme na velkou kovovou bránu. Ale cyklotrasa skutečně vede přes pozemek místního statku. Stačí bránu otevřit a pak ji nezapomenout zase zavřít.Budou na vás při tom z bezprostřední blízkosti koukat místní krávy. Pro děti je to neskutečný zážitek.

Za statkem se cesta mírně zhoršuje, už to není široká zpevněná cesta, ale spíš vyšlapaná / vyježděná stezka horskou loukou. Ale oproti tomu, co nás ještě čeká, je to tady ještě luxus.Zanedlouho totiž vjíždíme zpátky do lesa a cesta se mění na kamenitou a skalnatou lesní cestu směřující prudce dolů. S dětskou sedačkou na kole to není žádná zábava. Takže radši sesedáme a bezpečně scházíme pěšky. Úsek není úplně krátký a o adrenalin není nouze. Ale z předchozích cest v Jeseníkách už jsme tak nějak zvyklí, pár kamenů nás nerozhodí, takže pokračujeme dál. Horší už je pomyšlení, že to, co teď scházíme prudce dolů, si pak na cestě zpátky vyšlápneme zase hezky nahoru.Po tomto brutálním sestupu jsme rádi, když se před námi zase objevuje široká zpevněná cesta, i když opět do kopce.Značky u cesty nás bezpečně směrují k našemu cíli.Pak už stačí vyšlápnout jen pár prudších serpentin do kopce...... a náš cíl - chata Stöcklalm už je na dohled.Mají tu všechno - luxusní ubytování pro znavené pocestné...širokou nabídku v menu ...a pokud si objednáte chleba s medem, máte jistotu, že ten vyrobily včelky na louce odvedle...

A do toho tu okolo vás běhají slepice, prasátka a jiná domácí zvěř. Pro děti ráj.Ani se nám odtud nechce, zejména když víme, jaký krpál nás čeká. Ale nakonec osedláváme naše stroje a stejnou cestou se vracíme zpět do Katschbergu. A ano, kamenitý úsek zpátky do kopce byl přesně tak otravný, jak jsme si mysleli, že bude. Ale stálo to za to :)
Trasa na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru