Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Giglachsee s nosítkem

Giglachsee s nosítkem

Rakousko - Štýrské Alpy | S dětmi | 2020-07-27
Jezera Giglachsee nad Schladmingem už jsme jednou prozkoumali na horském kole. Tentokrát se vrátíme na stejné místo, ale malinko jinak - namísto horských kol bereme dětské nosítko a jednoho nového člena týmu navíc. Vzhůru nahoru!


Délka:
8,9 km
Stoupání / klesání:
441 m / 441 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Ano, je to tak, naše řady se rozšířily a některé z našich výletů tomu budeme muset uzpůsobit. Tradiční výlety na horském kole, ferraty i náročnější výšlapy zde určitě zůstanou, ale navíc k tomu přidáváme i novou kategorii Horské výlety s dětmi.

A jako první si v novém složení vyzkoušíme nenáročnou túru na místo, které dobře známe. Kočárek necháváme doma, protože tady by nám nebyl co platný, a ke slovu se konečně dostane dětské nosítko, které jsme doposud pořádně neprovětrali.

Předně je potřeba zmínit, že velmi malé děti by se neměly dlouhodobě pohybovat ve výškách nad 3000 m. Oblasti do 2000 m jsou pro děti obecně považovány za bezproblémové. I proto volíme pro náš výlet trasu, která se v celé své délce pohybuje pod 2000 m nad mořem. Rychlý přesun do vyšších nadmořských poloh může být pro velmi malé děti rizikový, neboť ještě neumí samy vyrovnávat rychlé změny atmosférického tlaku. Proto je při horských túrách s dětmi doporučován velmi pomalý postup vzhůru. Spíše než využití lanovky lze doporučit pomalý postup pěšky, anebo autem s přestávkami na odpočinek, aklimatizaci a jídlo. Pokud plánujete s malými dětmi horskou túru, velmi doporučujeme prostudovat si například toto prohlášení lékařské komise UIAA na téma Děti ve výšce. Více než kdy jindy je zde potřeba zdůraznit, že výlety na našem webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. A pokud berete své děti do vysokohorského prostředí, činíte tak na svou vlastní odpovědnost a berete na sebe všechna případná rizika s tím spojená.Při našem minulém výletu na horském kole jsme si vyšlápli celou trasu na Giglachsee hezky poctivě ze Schladmingu až nahoru. Tentokrát si to ulehčíme a přiblížíme se na výchozí parkoviště ve výšce 1600 m autem. Ze Schladmingu sem jezdí také turistický autobus 972, nicméně my volíme alternativu autem, abychom mohli kvůli našemu malému cestovateli dělat řádné přestávky na aklimatizaci. Např. zde u chaty Moarhof Alm, kde je i pro děti dostatek zajímavých podnětů ke zkoumání. Cesta po alpenstrasse nahoru je zpoplatněná mýtem.

Čas výjezdu záměrně volíme tak, abychom v horních zákrutách nepotkali zmíněný turistický autobus. Šotolinová cesta je úzká a stoupání zejména v poslední části opravdu hodně prudké.Přestože nahoru přijíždíme relativně brzy ráno a je pracovní den, parkoviště se už rychle plní. Našli jsme ještě rozumné místo, balíme všechno možné i nemožné a šlapeme k horské vesničce Ursprungalm. Od parkoviště je vzdáleno jen pár set metrů po široké cestě. Autobus by vás přivezl až přímo do vesnice.V Ursprungalmu je možné se občerstvit, případně je zde možné se i ubytovat. Pokud bychom měli s sebou kočárek, je v tomto údolíčku hezký malý okruh vhodný i pro kočárek.Náš dnešní cíl je ale výrazně výš, a tak vesnicí pouze procházíme a hned se napojujeme na dobře značenou širokou šotolinovou cestu.

Podél cesty je dostatek laviček na odpočinek. Před sluníčkem není kam se ukrýt, je tedy potřeba zejména malého pořádně chránit. Ať už krémem s vysokým UV faktorem, anebo oblečením s dlouhým rukávem a kšiltovkou s ochranou krku.Není příliš kam zabloudit, cesta vede stále rovně vzhůru. Okolo zurčí potoky a vodopády a cesta odsýpá výrazně rychleji než při naší minulé cestě.Po chvíli se cesta rozděluje na užší starou římskou cestu vpravo a širší šotolinovou cestu vlevo. My pokračujeme po pohodlnější variantě vlevo. Malý si cestu evidentně užívá, zvědavě nakukuje dopředu a žádné příznaky problémů s převýšením nejsou znát.Brzy již nahoře vidíme dřevěný kůl, což je znamení, že už jsme cíli na dohled.Ve finále nás vítají místní obyvatelé......a už se před námi otevírá pohled na horskou chatu Giglachsee Hütte (1950 m).

Tady doplňujeme rychlé cukry a pokračujeme dále.Ještě si s malým vyšlápneme na jeho první mini vrcholeček a pořídíme nezbytné vrcholové foto, po němž úspěšně usíná.

Pokračujeme tedy po levém břehu Oberer Giglachsee a našlapujeme opatrně jak jen to jde, abychom malého nevzbudili.U jezera nás překvapuje značka pro cyklisty, kterým je nově přístup k jezerům zakázán. Ještě během naší minulé návštevy bylo možné objet celé jezero.

Přeskakujeme malý potok spojující obě jezera a pokračujeme po pravém břehu Unterer Giglachsee. I tady je stále pohodlná široká šotolinová cesta.Na druhé straně jezera je vidět další horská chata, ke které se časem také dostaneme.Na konci jezer je několik budov, kde je pravděpodobně možné se také ubytovat. Malý se tu probouzí, takže zastavujeme a využíváme zastávky k protažení. Malý cachtá ručičky v jezeře a i v tomto vysokohorském prostředí je více než spokojený.Odtud pak již vede pouze úzká horská stezka, na které je potřeba dávat o něco větší pozor.Ale výhledy stojí za to.Malý potůček mezi jezery se na jejich konci změnil ve větší říčku, kterou již nejde jen tak přebrodit. Naštěstí je tu dřevěný most, za kterým se cesta mírně zvedá do kopce.

A brzy už přicházíme k další horské chatě Ignaz-Mattis-Hütte (1986 m), kde následuje další občerstvení......a další parádní výhledy.Od chaty vedou dál dvě možné cesty - spodní široká šotolinová a horní úzká horská stezka zařezaná do svahu.My volíme tu adrenalinovější variantu, která se odměňuje hezčími výhledy. I když je to s prckem na zádech větší výzva. Určitě je potřeba tu mít pořádné boty a jistý krok.Pak už se jen vracíme zpět ke Giglachsee Hütte a následuje sestup po stejné trase zpět k autu, který malý opět prospí v náručí u maminky.Upozornění: V době naší návštěvy jsme potkávali dostatek jiných výletníků. Nicméně v horní části nebyl nikde k dispozici mobilní signál. Pokud byste se na toto místo dostali v jinou, méně frekventovanou dobu, berte tuto skutečnost v potaz, zejména, pokud cestujete s dětmi.


Odkaz na mapy.cz


Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru