Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

5. Happy run ... běžíme pro DominičkaGiglachsee MTB

Giglachsee MTB

Rakousko - Schladming | MTB | 2014-08-12
První pokus o zdolání dvojice alpských jezer Giglachsee na počátku června příliš úspěšný nebyl - chladné jaro pozdrželo sníh na vrcholcích hor o něco déle a souvislá sněhová pokrývka kousek nad Ursprungalmem mě na kole až k samotným jezerům nepustila. Teď jsme v druhé polovině prázdnin, sníh už by měl být dávno pryč a nás čeká druhý pokus - vzhůru na horu!


Délka:
45 km
Stoupání / klesání:
1698 m / 1698 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Náš výchozí bod leží v kopci nad Schladmingem a my přemýšlíme, jestli zbaběle využít těch pár výškových metrů k dobru a vyrazit zkratkou rovnou nahoru, anebo si sjet do údolí a užít si i úvodní pohodovou pasáž údolím mezi Schladmingem a Pichlem. Nakonec vítězí druhá varianta a už uháníme po hlavní asfaltové komunikaci do údolí, kde se kousek za benzinkou u kruhového objezdu napojujeme na hodně nenáročnou cyklostezku vedoucí více než 4 km podél řeky k lanovce, u které se cesta stáčí doleva a začíná první prudký výšlap v serpentinách, ve kterých okolo nás občas projíždí auta, které většinou zaparkují u blízké spodní stanice další lanovky. Z tohoto bodu je cesta už o něco pozvolnější a vede zalesněnou krajinou, ve které míjíme obrovské balvany spadané do údolí. Povrch se mění na šotolinu, ale stále se jedná o luxusně širokou lesní cestu. Cestou míjíme bránu, kde motorizovaní kolegové platí drobný poplatek (údajně se neplatí pokud jste ubytováni tam, kde nabízí místní letní kartu). Pohodovým tempem přijíždíme k první občerstvovací zastávce u chaty Moarhofalm, kde se u jezírka kocháme originální dekorací.Za Moarhofalmem se opět objevují serpentiny a sklon nabírá pekelných rozměrů.Šlapeme do pedálů, až do chvíle, kdy se blížíme k hranici lesa a před náma se objevuje parkoviště (až sem se můžou nechat vyvézt línější turisté autem nebo autobusem), za kterým se před náma otevírá úžasné údolí, ve kterém je sevřena osada Ursprungalm. Tady se prozatím nezdržujeme a pokračujeme dál.Jestli byla doposud cesta sice prudká, ale stále upravená, tak tady už začínají i skalnatější pasáže, které vás přinutí sesednout ze sedla. Jak se blížíme k cíli a síly docházejí, tak se cyklo výlet částečně mění na pěší procházku.Jsme nahoře, před náma se objevuje cedule chaty Giglachsee Hütte a my si můžeme konečně vydechnout.
Sjíždíme do údolíčka, ve kterém jsou líně usazená dvě alpská jezera, na jejichž břehu se nachází ještě jedna chata Ignaz-Mattis-Hütte (1986 m), kde je možné dát si svačinku nebo i přespat, pokud tam zrovna není narváno.Kocháme se výhledy, dáváme rychlou svačinu a vyrážíme stejnou cestou zpátky do údolí. U Ursprungalmu si ještě objíždíme jedno kolečko okolo údolí a pak už jenom brzdíme až k mýtné bráně, kde zatáčíme doprava namísto abychom jeli původní cestou. Následuje menší kopeček, přes který se dostáváme ke spodní stanici lanovky Rohrmoos a od ní už je to jenom kousek k našemu víkendovému útočišti.Tip na ubytování:
Appartements Tritscher - příjemné plně vybavené apartmány na svahu v části Schladming-Rohrmoos, odkud můžete vyrazit na trasu bez toho, abyste sjížděli úplně do údolí. Budete mít krásný výhled na Dachstein a večer po tůře se můžete naložit do vyhřáté sauny.

Alternativa:
Až později jsem zjistil, že existuje i alternativní návratová trasa, která vede techničtějším singltrailovým terénem do druhého údolí. Tip na příště.


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2020 Vzhůru Nahoru