Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Z Kolovny na Paprsek

Z Kolovny na Paprsek

Česko - Jeseníky | MTB | 2016-06-13
Po minulém výletu do Krkonoš pokračujeme v průzkumu českého pohraničí, necháváme se inspirovat Nejlepším dárkem a tentokrát vyrážíme na východ - do Jeseníků. Oprášíme konečně svá kola a zajedeme si na legendární borůvkové knedlíky na Paprsek. Vzhůru nahoru!


Délka:
27,5 km
Stoupání / klesání:
1065 m / 1065 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Pro naši základnu vybíráme nedávno postavený Penzion Kolovna v malebné vesničce Hynčice pod Sušinou, kde bajkeři kromě stylového ubytování a skvělé kuchyně najdou i servis, úschovnu anebo půjčovnu kol.První den si hned po příjezdu tréninkově vyšlápneme kopec směrem na Slaměnku, odkud si obhlédneme výhled na Staré Město a okolní kopce, které budou naším zítřejším cílem. Počasí dnes ale delšímu výletu nesvědčí - i když předpověď slibovala slunečno, celý den je pod mrakem, občas sprchne a ze severu se blíží temnota nesoucí spoustu vody. A tak pro dnešek rádi využijeme azylu na Kolovně.
TIP NA UBYTOVÁNÍ - PENZION KOLOVNA - Ačkoliv název může budit dojem, že tento penzion v Hynčicích v Sušicích je určen primárně pro cyklisty, má ideální umístění nejen pro cyklovýlety - pěšky se můžete vydat třeba na Kraličák a v zimě si tu můžete zalyžovat v blízkém ski areálu. My jsme tu strávili už druhý víkend a můžeme jenom doporučit.
http://www.kolovna.com (rezervovat pokoj můžete i na booking.com).


Ani druhý den se slunečná předpověď nevyplní a v aplikaci na mobilu nás straší drobné přeháňky po dobu celého dne. To nás ale neodradí, hned po snídani taháme kola z úschovny a vyrážíme na trasu nazvanou "Borůvková". U Kolovny zatáčíme doleva a po silnici šlapeme do kopce okolo parkoviště u Ski areálu Kraličák až k rozcestí Štvanice - sedlo. Tady zatáčíme doleva a po zelené stezce pokračujeme širokou lesní cestou do kopce k rozcestí Nad Hynčicemi - vlek.Tady se na chvíli pokocháme výhledem, který známe už ze včerejšího dne, a tentokrát zatáčíme prudce doprava. U rozcestí Nad Štvanicí dosahujeme nejvyššího bodu první etapy - máme nastoupáno prvních necelých 300 výškových metrů a na chvíli si užíváme rychlého sjezdu.Tryskem téměř míjíme turistickou chatu Návrší, ale na poslední chvíli brzdíme a posilňujeme se skvělou zelňačkou. Kromě nás tu snídá svoje ranní pivíčko několik místních a brzy se přidává pár pěších turistů.Od Návrší sjíždíme dále dolů k nenápadné odbočce z hlavní cesty doleva, odkud se mírně do kopce a pak po vrstevnici blížíme k červené stezce. Po široké lesní cestě pokračujeme po vrstevnici dál až k rychlému sjezdu, kde díky podhuštění zadní pneumatiky a nešikovnému přeskoku přes odvodňovací kanál přichází první defekt. Ten je rychle opraven a přijíždíme k hájovně Kladská brána, kde opouštíme širokou cestu a šlapeme úzkou lesní pěšinou opět do kopce. V tomto bodě se nacházíme opět v téměř původní výšce, jako když jsme vyráželi z Kolovny.Cesta vede kolmo na vrstevnice, zelňačka z Návrší je v břiše znát, takže v některých úsecích sesedáme a kola tlačíme pěšky. Brzy ale přijíždíme k Černé rokli, kde se opět napojujeme na širokou lesní cestu a v pozvolnějším tempu přijíždíme k rozcestí u Kunčické hory.Na rozcestí u Kunčické hory nás zastihne menší slejvák a skoro sjedeme ze správné cesty.Ta správná červeně značená pěšina je ale brzy nalezena a my se noříme do hlubokého lesa, ve kterém jsou všude okolo nás jenom husté porosty borůvčí a jinak nikde nikdo.
U Chlupenkovce se přiblížíme k polské hranici, dáváme krátkou svačinu a pokračujeme po hranici dál.

Na dalším rozcestí zatáčíme doprava a prudkým techničtějším sjezdem se dostáváme k Aloisovu pramenu...... odkud se po široké cestě přiblížíme k Medvědí boudě, u které přejedeme silnici a supíme do dlouhého kopce až k rozcestí U Růžové boudy. Tady už nás velká cedule směruje doleva k našemu cíli.Konečně dosahujeme nejvyššího bodu dnešního výletu. Chata Paprsek je dnes poloprázdná, pouze uvnitř sedí několik jedinců a rodinek, kteří se i přes nepřízeň počasí vydali na túru do kopců.Objednáváme oblíbené borůvkové knedlíky, bez kterých si návštěvu Paprsku nedokážeme představit, a zjišťujeme, že po více než 800 nastoupaných výškových metrech chutnají tak nějak líp než obvykle.Po obědě se od Paprsku vydáváme po zelené směr Staré Město. Zpočátku poněkud technická stezka plná kořenů se mění na krásnou lesní cestu a my pouštíme brzdy a svištíme rychle dolů.Poté, co vyjíždíme z lesa, si vybíráme odměnu za dnešní plahočení - nádherná cesta loukami na Větrov...... a pak další sjezd s výhledy do údolí a na Staré Město.Pak už jenom kličkujeme po zelené stezce skrz Staré Město směrem na Hynčice. Před cílem nás překvapí ještě jeden mírný kopeček, ale na jeho vrcholu se u rozcestí Nad Štěpánovem odpojíme od zelené stezky a po silnici se vracíme zpátky na Kolovnu.


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru