Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Praděd (1 491 m) MTB

Praděd (1 491 m) MTB

Česko - Jeseníky | S dětmi | 2022-08-01
Na Praděd vede mnoho různých cest. Nejkratší a nejsnazší je autem nebo autobusem ze sedla Hvězda u Karlovy Studánky na Ovčárnu a pak po asfaltce už jen malý kousek k Pradědu. My si chceme výlet trochu užít, a tak vyrážíme delší cestou z úplně opačné strany - z horské osady Filipovice. Vzhůru nahoru!


Délka:
45 km
Stoupání / klesání:
1 161 m / 1 161 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Filipovice je malá osada, část obce Bělá pod Pradědem, na sever od Pradědu. Přes léto vypnutá lanovka skiareálu, jeden hotel, několik hezkých moderních apartmánů a pár malebných chat rozesetých v kopci. Žádné velké tepající horské středisko, prostě pohoda klid. Pro nás ideální.Výlet začínáme na parkovišti u lanovky, kde jsou i zmiňované apartmánové domy. Do sedačky bereme našeho juniora a už se těšíme na převýšení cca 1 000 m.

Od parkoviště sjiždíme po žluté okolo hotelu Stará pošta po silnici dolů. Je to docela frekventovaná silnice, na které nás míjí auta a motorky rozpumpované jízdou z Červenohorského sedla. S dítětem v sedačce to není úplně optimální, ale je to jen cca 850 m. Takže to ten kousek skousneme a za značkou "Polárka" odbočujeme na bezpečnou lesní cestu. Po cyklotrase 6212 pokračujeme vzhůru po pohodové zpevněné lesní cestě.Po několika zatáčkách přijíždíme ke studánce Mariin pramen, nad kterou se nachází socha Panny Marie a malý kamenný oltář.Přestože na dnešní den hlásí příjemně slunečno, v lese po ránu, na severní straně hřebenu je ještě poměrně chladno. A tak se moc nezdržujeme a pokračujeme po žluté nahoru.A když se někde žlutá rozděluje, my jedeme po té, která je značená jako Cyklotrasa ČHS.Povrch je docela rozmanitý - občas zarůstá trávou, občas najedeme na čistou asfaltku a za rozcestím "Za velkým klínem" je i prudký, lehce kamenitý úsek. Na tomto rozcestí nezapomeňte zatočit prudce doprava, téměř o 180°, ať se nevrátíte po žluté k Mariině pramenu.Dokonce potkáváme i koně stahující z lesa dřevo. Škoda, že jej junior v sedačce zrovna prospal.Po chvíli už se mezi stromy začínají objevovat budovy na Červenhorském sedle a my tak víme, že se nacházíme zhruba v polovině cesty do cíle.Zaparkujeme v restauraci u hotelu Červenohorské sedlo, která nabízí pro rodiče ideální kombinaci venkovní terasy s přímým výhledem na luxusní dětské hřiště. Dáváme rychlý brzký oběd a pokračujeme dál.


Tím se dostáváme na jižní stranu hřebenu, kde už je díky sluníčku o něco tepleji a taky se tu otvírají parádní výhledy na protější zarovnaný vrchol s horní nádrží přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně.U Výrovky řešíme drobný technický zádrhel, který však člen našeho doprovodného týmu briskně vyřeší a můžeme jet dál.Následuje prudký sešup k rozcestí Petrovka. Sestoupané výškové metry budeme ale muset opět vyšlápnout. Tady opět pozor na téměř 180° otočku.Při opětovném výšlapu nahoru se nám otevírá i pohled na dolní nádrž vodního díla Dlouhé stráně.Za rozcestím Kamzík nás v kopci překvapuje pečlivě vyskládaný kamenitý chodník, který pro jízdu na kole není úplně optimální.Ten je pak vystřídán krátkým úsekem výrazně příjemnějších dřevěných prken a za ním už se na obzoru rýsuje náš cíl.

Ještě samozřejmě nemůže chybět občerstvovací zastávka na kultovní chatě Švýcárna...Už jen kousek. A už jsme téměř pod vrcholem.

U rozcestníku Praděd se nezdržujeme zajíždkou na Ovčárnu a prudce zatáčíme doleva rovnou na finální výšlap po luxusní asfaltce.Na vrcholu seznamujeme juniora se sochou Praděda, pokocháme se výhledy do okolní krajiny a úplně stejnou cestou se vracíme zpátky do Filipovic.

Trasa na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru