Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Pustevny - Radhošť s kočárkem

Pustevny - Radhošť s kočárkem

Česko - Beskydy | S dětmi | 2019-11-01
Hřebenovka z Pusteven na Radhošť je jedna z nejnavštěvovanějších výletních destinací v Beskydech. Aby ne - krásné výhledy, nepříliš velké převýšení a cesta vhodná i pro kočárek. Ideální cíl pro rodinný výlet.

A pokud se sem vydáte mimo víkend a státní svátky, vyhnete se davům, které tu umí být opravdu záživné. My jsme tak učinili a vyplatilo se. Ne že bysme nepotkali vůbec nikoho, ale cítili jsme se tu velmi komfortně a příjemně.

Na Pustevny se můžete dostat pěšky, lanovkou z Trojanovic anebo dokonce i autem. Pokud máte kočárek, varianta C bude ta nejsprávnější - zaparkujete na placeném parkovišti, kde za celodenní parkování zaplatíte částku menší než za frgál na první zastávce. Z parkoviště je to jen pár set metrů k Libušínu od Dušana Jurkoviče, který je ale bohužel po požáru v roce 2014 ještě stále v rekonstrukci.Okolo Libušína můžete projít ke Stezce Valaška, která tu byla postavena zrovna nedávno. My jsme si ale na tyhle mega stavby v českých horách ještě stále nezvykli, a tak raději zatáčíme doleva na modrou Cyrilometodějskou stezku. A hned na začátku cesty tu můžete nakoupit třeba už zmiňované frgály - svačina se bude hodit.

Štěrková cesta se po chvíli změní na regulérní asfaltku. Po ní to nad vyhlídkový altán Cyrilka vezmete oklikou - na chvíli sejdete z modré stezky a asfaltovým esíčkem vytlačíte kočárek do mírného kopce. Ale nebojte, to bude asi jediná část, kde se možná trochu zadýcháte. Ale opravdu jenom trochu. Zbytek cesty pokračuje v mírnějším duchu, i když úplná rovinka to přecejen není.Abyste si z cesty i něco odnesli, vedle cesty najdete 9 tabulí naučné stezky Radegast, ze kterých se dozvíte něco o místní přírodě, lidech a historii.Po necelém kilometru si na pravé straně nenechte ujít úžasné výhledy do krajiny. Takto na podzim krásně zbarvené to rezava.

Asfaltka se občas změní v mírný štěrk, ale pro pořádný kočárek to není žádné drama.A kousek za vyhlídkou už přicházíme k soše Radegasta, slovanského to boha slunce, hojnosti a úrody.Část výletníků tu u stánku s občerstvením končí svoji pouť a my pokračujeme dál.Následuje další vyhlídka nad sjezdovkou...
A pokud by vás od poslední zastávky u Radegasta začaly bolet nožičky, několik lavic podél cesty nabízí spoustu možností pro odpočinek.Severní stranu hřebenu pokrývají bukové lesy CHKO, takže odtud se na sever příliš nepokoukáte. Ale jižní svahy nabízí díky abcenci lesa další nádherné výhledy.

Ale to už se blížíme téměř do cíle...... od kterého nás ale ještě dělí občerstvovací zastávka v hotelu Radegast.A jak jinak - když už jsme na Valašsku, musíme samozřejmě ochutnat tradiční místní pokrm - halušky se slaninou.Po hladové zastávce nás ještě zdrží chodníček pro chůzi bosou nohou...... a teď už jsme opravdu v cíli naší dnešní cesty - Kaple sv. Cyrila a Metoděje. Pravidelně se zde koná mše, ale otevřena je i pro turisty. Zvenku vypadá jako celá dřevěná, ale ve skutečnosti je kamenná a dřevem pouze obložená. A údajně je to nejvýše položená církevní stavba v ČR.

Zpátky pak jdeme stejnou cestou. Když se vám poštěstí, můžete při dobré viditelnosti dohlédnout až na Veľký Kriváň, nejvyšší vrchol pohoří Malá Fatra na Slovensku.
Trasa na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru