Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Ze Skalnatého plesa na Zelené pleso

Ze Skalnatého plesa na Zelené pleso

Slovensko - Vysoké Tatry | Pěší | 2018-10-24
Za pár dnů se vysokohorské stezky ve Vysokých Tatrách uzavřou na zimní sezónu a zdá se, že letošní babí léto nabízí poslední víkend, kdy je ještě rozumné počasí. Pojďme tedy vyrazit ještě na jeden mikro výlet do našich oblíbených hor - vzhůru do Tater!


Délka:
16,9 km
Stoupání / klesání:
643m / 1509 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Podobně jako před rokem, i tentokrát parkujeme v Tatranské Lomnici pod lankovkou a s její pomocí se opět přiblížíme rovnou ke Skalnatému plesu do výšky 1760 m. Dnes ale nevyrazíme cestou na západ, ale přesně na opačnou stranu, směrem na Velkou Svišťovku.Letos Skalnaté pleso díky stavu vody skutečně dostává svému jménu. Odraz Lomnického štítu na jeho hladině si dnes jen tak nenafotíme.Od Skalnatého plesa šlapeme po kolejnicích nahoru k observatoři Astronomického ústavu SAV. Těsně před ní odbočujeme doleva na červenou stezku tatranské magistrály a po kamenité cestě pokračujeme stále prudce do kopce.

Po zhruba 120 výškových metrech se stezka u Huncovské vyhlídky stočí doprava a její sklon se výrazně zklidní, někdy cesta až téměř kopíruje linku vrstevnice.

Dohlednost dnes není úplně ideální, takže výhledy si moc neužijeme. Ale na to jsme si v Tatrách už vlastně tak nějak zvykli. Jen málokdy jsme se tu setkali s azurem a vymetenou oblohou.Pokračujeme tedy úbočím po stezce vyskládáné z velkých kamenů.Po chvíli už se před námi objevuje vrchol Velké Svišťovky, přes kterou se přehoupneme do vedlejšího údolí.Procházíme okolo Huncovského a Kežmarského štítu po okraji Huncovské kotliny a za ní se stezka opět zvedá do kopce směrem k Sedlu pod Svišťovkou.Nedávno jsme narazili na skvělou mobilní aplikaci jménem PeakFinder, která umí přímo na obrazovce mobilního telefonu zobrazit názvy vrcholů, které se vypínají před vámi. Do hor skvělá hračka.Do Sedla pod Svišťovkou je to jen nějakých 85 výškových metrů skrz pár malých serpentin a od něj je to už jen malinký kousek na samotný vrchol Velké Svišťovky (2038 m), ze kterého je krásný výhled do Doliny Zeleného plesa a na protější Belianské Tatry.A teď nás pro změnu čeká sestup do Doliny Zeleného plesa přes prudké serpentiny. Zatímco náš dnešní cíl - Chatu u Zeleného plesa - budeme mít téměř stále na očích.


Občas na stezce narazíme i na zbytky sněhu. Cesta je na severní straně hory a i pocitově je tu větší chladno.Těsně před koncem sestupu potkáváme jeden mírně obtížnější úsek hlubokým žlabem, který je ale zajištěný řetezy.I když i na ně se člověk nemůže úplně spoléhat...

Ale to už jsme na dně údolí a skrz kosodřevinu se dostáváme k Čiernému plesu Kežmarskému, na kterém se v chladném podzimním dni stihla vytvořit pořádná ledová vrstva.

A za ním... úžasný výhled na Zelené pleso Kežmarské (1545 m), obklopené majestátními tatranskými štíty.A na jeho břehu Chata pri Zelenom plese, kde si konečně můžeme odpočinout a nabrat síly.Teď se ale musíme dostat nějak zpátky.Od chaty pozvolně sestupujeme dolů po žluté stezce, která je na mapě vyznačena i jako cyklostezka. Vlastně jsme původně uvažovali o tom, že bychom si na Zelené pleso vyšlápli po cyklostezce na kole, ale když vidíme kamenitý terén, po kterém stezka vede, jsme rádi, že jsme si to vzali pěšky přes Svišťovku.

Po cyklostezce bychom se sice taky dostali zpátky do Tatranské lomnice, ale jakmile narazíme na zelenou spojovačku u Kovalčíkovy poľany, uhneme doprava a prudkým výšlapem nahoru se napojíme na paralelní modrou stezku.

Od rozcestníku u Folvarské poľany pak pokračujeme mírným sestupem po modré stezce až k horní stanici lanovky Štart.

Les se po chvíli mění v rozsáhlé holiny, které se ale, zdá se, postupně na některých místech opět zalesňují.

Od stanice lanovky je pak možné seběhnout po sjezdovce zpátky dolů k parkovišti, anebo využít lanovky i na cestu dolů.A kam vyrazit příště? Při psaní tohoto článku právě napadlo v nejvyšších polohách Alp 40 cm čerstvého sněhu. Stihneme do konce roku ještě i sněžnice?


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru