Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Hoher Gjaidstein (A/B) (2 794 m)

Hoher Gjaidstein (A/B) (2 794 m)

Rakousko - Štýrsko | Ferraty | 2018-10-11
Včera byl trojzubec Dachsteinu po celý den zahalený jedním hustým neprostupným mrakem, takže jsme výjezd do této nadmořské výšky ani nezkoušeli. Dnes už ale pohled z okna vypadá výrazně slibněji. Takže... vzhůru nahoru!


Délka:
3,6 km
Stoupání / klesání:
240 m / 240 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX
Na E-čkovou Super ferratu Dachstein si prozatím netroufáme, dnes si dáme jen jednoduchý, spíše vyhlídkový choďák s občasným zajištěním na vrchol Hoher Gjaidstein. A k nástupu se podobně jako předevčírem přiblížíme lanovkou, tentokrát však tou z jižní strany horského masivu - Dachstein Gletscherbahn.Přístup od lanovky k nástupu sice vede přes ledovec, ale rozhodně se není čeho bát - cesta je pečlivě urolbovaná a pokud se člověk nevydá mimo vyznačenou trasu, nehrozí mu žádné nebezpečí. Takže ledovcové vybavení tady neužijete. A hlavně byste mezi ostatními návštěvníky v tričku a teniskách vypadali fakt divně.Předvrchol Kleiner Gjaidstein (2 734 m) je vidět už od lanovky a cesta po ledovci vede přímo pod něj.Od urolbované cesty přeskočíme rovnou na skálu pod Kleiner Gjaidstein a postupujeme mírným svahem nahoru. Dokonce máme pocit, že od poslední naší návštěvy tu do skály vysekali široké schody.A už po chvíli se zastavujeme, abysme se pokochali parádním výhledem na Hoher Dachstein, další menší vrcholy okolo něj a hlavně úžasný bílý ledovec Hallstätter Gletscher, který se rozprostírá pod nimi. Co téhle ferratě chybí co se týče náročnosti, to vynahrazuje výhledy.Postupujeme dále nahoru pohodovým chodeckým terénem a spolu s námi zástup dalších návštěvníků z lanovky.

To už se ale přibližujeme k prvnímu ocelovému lanu. Někteří nasazují ferratový set a pouští se po laně nahoru. Ostatní pokračují chodeckou stezkou hned vedle a fotí panoramata :) A všichni dohromady překážíme v záběrech marketingovému týmu jistého českého outdoorového shopu, který tu fotí ultra akční fotky do nového katalogu na webu (tímto zdravíme :)

Po chvíli už jsme na vrcholu Kleiner Gjaidstein (2 734 m) a zase se kocháme. Až sem náročnost ferraty nepřesáhla náročnost základního stupně A.Před námi je teď menší sestup a výhled na náš cíl. Tady na Kleiner Gjaidsteinu drtivá většina návštěvníků končí svůj výlet a dále postupujeme víceméně sami.
Ani tady se však nejedná o žádné extra lezecké výkony. Na některých místech je jen kousek od ferratového lana běžná chodecká stezka bez zajíštění. Prostě pohoda.Některé úseky jsou pak úplně bez jištění.Ale ty výhledy ...Pak následuje další zabezpečený úsek náročnosti A/B, kde by někteří možná mohli mít při deštivějším počasí mírnou obavu z uklouznutí. Ale dnes máme krásně sucho a slunečno, na nebi ani mráček, takže nic takového nehrozí.

Následuje další chodecký úsek bez zajištění...... a pak poslední výšvih náročnosti A/B.Od posledního ocelového lana je to na vrchol ještě pár metrů pěšky.A u kříže na vrcholu Hoher Gjaidstein (2 794 m) se pak otevřou výhledy i na sever dovnitř Dachsteinského masivu a dokonce odsud vidíme i vrchol Krippensteinu a ferratu Krippenstein Gams, kterou jsme absolvovali předevčírem.

Následuje svačinka, pokochání výhledy a šup zpátky stejnou cestou k lanovce.
Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru