Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Krippenstein - Himmeleck (A/B), Gams (C)  (2 035 m)

Krippenstein - Himmeleck (A/B), Gams (C) (2 035 m)

Rakousko - Štýrsko | Ferraty | 2018-10-08
Nejmenovaný zlato-modrý letecký přepravce nám jeden den před odletem zrušil let a překazil tím plány na romantický prodloužený víkend, a tak musíme narychlo vymyslet alternativní o něco méně romantický plán. No, aspoň budeme mít konečně prostor znovu oprášit naše ferratové sety - vyrážíme na jih do námi prozatím neprozkoumané severní části masivu Dachstein. Vzhůru nahoru!


Délka:
2,5 km
Stoupání / klesání:
285 m / 285 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Vstáváme v šest ráno, abychom po 5-hodinové cestě zaparkovali u spodní stanice lanovky Krippenstein. Máme relativně dost času, nebo si to alespoň myslíme, a tak kupujeme jízdenku na úsek I a II, kombinovanou se vstupem do ledové jeskyně Dachstein Rieseneishöhle. Jeskyně se nachází v mezistanici na úseku I. Ferrata, na kterou míříme, pak až na vrcholu, na úseku II.Ledová jeskyně Dachstein Rieseneishöhle byla nedávno obohacena o multimediální prvky, které možná ocení zahraniční turisté z nedalekého městečka Hallstatt, kterému se mezi místními říká china town. No, my bychom si krásy jeskyně asi více užili bez umělých medvědů a hlasité hudby ze Space Odyssey.

Prohlídka jeskyně trvá asi 50 minut, zdrželi jsme se tu trochu více než jsme chtěli, takže musíme pospíchat o stanici výše. Lanovka nás vyplivne kousek pod vrcholem Krippensteinu, kde se ztratit rozhodně nemůžeme. Velká tabule ukazuje cestu k ferratě Dachstein Gams, která je stejným směrem jako vyhlídka 5 Fingers. Cesta vede po široké cestě a nabízí úchvatné výhledy na protější Hallstattský ledovec pod vrcholem Dachsteinu a dolů do údolí na Hallstattské jezero.Po chvíli přicházíme k velké tabuli, na které jsou vyznačeny tři místní ferraty Himmeleck (A/B), Gams (C) a Nordwand (E). Naším cílem je ferrata Gams (C). Abychom se ale dostali k nástupu na ni, musíme nejdřív slézt ferratu Himmeleck (A/B) směrem dolů.Cesta od tabule k nástupu na Himmeleck (A/B) je označena žlutými značkami, takže ani tady se není kde ztratit.U značky nástupu nasazujeme ferratové sety a sestupujeme směrem dolů. Ocelové lano se objeví už za chvíli.Tato část zajištěné cesty je poměrně snadná, i když neustálý sestup směrem dole může být pro někoho poněkud otravný. Ale to je vynahrazeno úchvatnými výhledy do údolí pod námi.


Sestupy dolů se střídají s krátkými traverzy, občas je stezka mírně vzdušná, ale většinou se pohybujeme na docela bezpečných travnatých pásech, které jsou díky umístění na severní straně mokré a jejich nebezpečnost tkví spíše v možnosti uklouznutí.Za značkou Fossilienpfeiler na nás vykoukne ocelový kamzík, za kterým se otevírá i výhled na Hallstatské jezero.

U kamzíka se cesta dělí. Nahoru vede o něco lehčí ferrata Gams (C), dále doprava pokračuje ferrata Nordwand (E).My vyrážíme kolmo nahoru na Gams. Po prvním lehkém A/B úseku přichází trocha zábavy v podobě C úseku, následovaném dalšimi B/C úseky. Ty jsou prokládány jednoduššími úseky, takže je tu spoustu prostoru na odpočinek.

V náročnějších úsecích je občas potřeba zabrat i rukama, ale je tu dost ocelových kolíků, takže se není čeho bát a díky nim zvládne cestu i jen trochu pokročilý horal.Tato lezecká část je výrazně zábavnější než předchozí sestupová, lezení prokládáme odpočinkem a kocháním, a tak si skoro ani nevšimneme, že se blíží čas odjezdu poslední lanovky do údolí.V horní části přechází ferrata opět do jednodušších A/B úseků, takže se náš postup výrazně zrychluje. Nicméně když vylezeme nahoru, je už opravdu "za 5 minut dvanáct", takže si ani pořádně neužijeme vyhlídku 5 Fingers, která je umístěna přímo u konce ferraty, a utíkáme na lanovku.K lanovce přicházíme 10 minut po odjezdu poslední kabinky. Naštěstí zde pracují dobří lidé, kteří nám nabídnou jízdu o hodinu později v tzv. "maintenance ride". Nemusíme tak šlapat 1 450 výškových metrů dolů a na naše, na poslední chvíli zamluvené, ubytování ve Schladmingu se nakonec dostaneme ještě včas na pozdní večeři.


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru