Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Od Stubaiského ledovce k jezeru Mutterberger See (2 479 m)

Od Stubaiského ledovce k jezeru Mutterberger See (2 479 m)

Rakousko - Tyrolsko | Pěší | 2018-07-19
Stubaiské údolí je prostě naše srdcovka. Poprvé jsme tu vyzkoušeli lezení na ferratách a poprvé jsme tu vylezli na nějakou třítisícovku. Takže by byl hřích, abychom se tu alespoň na chvíli nezastavili na naší zpáteční cestě z italského Livigna. Od dálnice z Innsbrucku do městečka Neustift im Stubaital je to zajížďka jen nějakých 20 km. Takže... Vzhůru na horu!


Délka:
8,6 km
Stoupání / klesání:
647 m / 1 196 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Výhodou údolí Stubaital je, že pokud jste v létě ubytovaní v tom správném zařízení, dostanete kartičku Stubai Super Card, která, kromě jiného, umožňuje využít 1x denně každou z lanovek v údolí. A toho my rozhodně využijeme.

Eisgrat bahn Stubai

Hned ráno vyrážíme autem na konec údolí a kabinovou lanovkou vystoupáme přes dvě mezistanice až na vrcholovou vyhlídku, odkud je neskutečný výhled na Stubaiský ledovec a nespočet okolních třítisícovek.

Stubaier gletscher

Kochat se tu jde opravdu dosyta, na ledovci je taky možné navštívit ledovcovou jeskyni, sejít si kousek po bezpečné části ledovce anebo si jen tak dát pivko v místní restauraci a opalovat se na lehátku. Nakonec ale přecejen sjíždíme zpátky do první mezistanice, u které stojí chata Dresdner Hütte. To bude počáteční bod naší dnešní túry. No, túry... spíš procházky...

Dresdner Hütte

Od chaty vede několik cest, my se pouštíme tou nejprudší, která vede směrem na vrchol Egesengratu. Díky lanovce jsme spoustu výškových metrů ušetřili - začínáme v nadmořské výšce 2 308 m. A díky svačince na Dresdner Hütte ubývají výškové metry velmi rychle.

Stubaier gletscher

Až na vrchol se ale nepouštíme, jen si jej zleva obejdeme, abychom se dostali do údolí za ním. Nalevo od nás se tyčí vrchol Schaufelspitze a napravo od něj ledovec, u kterého jsme se ještě před chvílí kochali.Kousek za mini jezírkem Egesen See (2 500 m) už je vidět malé sedlo, ze kterého se pak po úzké prudké stezce sestupuje do údolí. Zatímco dole u lanovky je relativně plno, tady kromě jedné skupinky německých důchodců nepotkáváme téměř nikoho.

Egesen SeeZe sedla scházíme k široké šotolinové cestě vinoucí se středem údolí. V zimě tu vede úžasná přírodní sjezdovka č. 14, která vás dostane od ledovce až dolů ke spodní stanici lanovky. A pokud byste si ji spojili s horní sjezdovkou č. 7, získáte ultra dlouhý krásný 10km sjezd. Ale to jsme trochu odbočili...Po pár stech metrech přecházíme přes rozbouřenou řeku na druhou stranu údolí, na jehož úbočí už vidíme tenkou linku mírně stoupající stezky. To, co jsme si před chvílí sestoupali dolů, si teď hezky znovu vyšlapeme nahoru.


Okolo burácí vodopády, stráně jsou zalité kvetoucí vegetací, za námi výhledy na ledovce a opět nikde nikdo.Doposud pozvolná stezka se stáčí doleva do prudkého kopce a k našemu dnešnímu cíli zbývá už jen posledních 150 výškových metrů. Ledovcové panorama dostává ve vodním odrazu nový rámeček, který už jen stačí vzít a pověsit do galerie. To je prostě jezero Mutterberger See.

Mutterberger See

Člověk by si řekl, že teď už to bude jenom nudný sestup dolů. Ale i ten dokáže překvapit. Okolo cesty na nás pokukují pasoucí se ovce, pod námi meandruje horská říčka Außerer Mutterbergbach a v dálce v údolí je vidět mohutný vodopád Grawa-Wasserfall.Zvětšit obrázekZ horských luk postupně přicházíme do nízkého lesa. Vodopády tu tečou nejen okolo cesty a přes cestu, ale někdy se i sama cesta stává takovým malým vodopádem. 700 výškových metrů uběhne jako voda, občas doslova, a my se blížíme k šotolinové cestě uprostřed údolí. Na rozcestí ale odoláváme pohodlí široké cesty a posledních pár set metrů hledáme téměř neviditelnou stezku skrz pastviny na levé straně řeky Ruetz.Na závěr se s námi hora rozloučí divokou soutěskou Mutterbergerklamm a za ní nás jako bonus čeká ještě adrenalinový přechod právě rekonstruovaného mostu, kterému chybí vlastně všechno, co most dělá mostem.

Mutterbergerklamm


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru