Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Nejkrásnější jezera nad Bad Gasteinem

Nejkrásnější jezera nad Bad Gasteinem

Rakousko - Vysoké Taury | Pěší | 2018-06-26
Tuhle procházku jsme původně měli v plánu během návštěvy Bad Gasteinu před 2 lety. Tehdy nám ji ale počasí nedopřálo, a tak jsme tu znovu, tentokrát s výrazně lepší předpovědí. Vzhůru nahoru!


Délka:
13,5 km
Stoupání / klesání:
746 m / 1 622 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Naším cílem budou horská jezera rozprostírající se okolo hory Graukogel, na jejímž vrcholu už jsme před lety stanuli. Stejně jako předtím, i dnes si ušetříme pár set výškových metrů výšlapu a přibližujeme se do výchozího bodu ve výšce 1 956 m s pomocí sedačkové lanovky Graukogelbahn.

Graukogel Bergstation

U horní stanice lanovky se příliš nezdržujeme a pokračujeme po úzké pěšině rovnou nahoru, kde se už po pár metrech napojujeme na turistickou stezku č. 526. Začátek trasy vede přes okružní relaxační stezku Zirbenweg, kde je možné se na borovicových lavicích a houpačkách kochat výhledy do gasteinského údolí.

Zirbenweg

Od toho tu dnes ale nejsme, a tak pokračujeme po vrstevnici směrem na jihozápad.Po chvíli přicházíme k hranici národního parku Vysoké Taury a za ní na rozcestníku odbočujeme vlevo prudce do kopce. Tady potkáváme větší skupinku nějakých hotelových hostů z údolí s průvodcem, jinak tu ale není téměř nikdo.

Nationalpark Hohe Taurern KernzonePo necelých 150 výškových metrech přicházíme k prvnímu dnešnímu cíli, jezírku Palfnersee (2 074 m). Někteří členové skupinky z údolí tu skáčou v plavkách do ledové vody. My si tuto kratochvíli odpustíme, dáváme svačinku a kocháme se výhledem na vrchol Palfner Seekogelu, mezi nímž a vrcholem Graukogel se rozprostírá sedlo Palfnerscharte, které nás teď čeká. Vydáváme se na cestu, skupinku ztrácíme z dohledu a po zbytek dne už tady nahoře nikoho nepotkáme.

Palfnersee

Palfnersee

Výhled na jezero Palfnersee je po cestě nahoru ještě úchvatnější.

Palfnersee
Klikni pro větší foto


Palfnersee


Cestu občas přetíná zimou zapomenuté sněhové pole, ale jinak 250 výškových metrů ubíhá docela svižně a za chvíli už stojíme v sedle Palfnerscharte (2 321 m), což je nejvyšší bod dnešního výletu. Teď už to bude jenom z kopce, a to opravdu z pořádného kopce. Zpátky ke spodní stanici lanovky to bude přes 1 200 výškových.

Graukogel

Vlevo vrchol Graukogelu s předvrcholem, vpravo Palfner Seekogel a před námi údolí, za kterým se tyčí zasněžené třitisícovky Vysokých Taur.

Palfnerscharte

Ty stejné třítisicovky se odráží i v druhém dnešním cíli, horském jezeru Windschursee (2 230 m) a vytváří tak skoro až kýčovitě krásný pohled, kterému chybí snad už jen západ slunce. Na ten ale nemáme čas čekat, cesta do údolí je ještě dlouhá.

Windschursee

O pár desítek výškových metrů níž se skalnaté rozvaliny zazelenají a pozdní jaro obléká i tuto vysokohorskou oblast do křiklavě barevného hávu. Z jednoho kýče, v dobrém slova smyslu, přecházíme do druhého.A aby toho nebylo málo, další pecka - jezero Reedsee (1 831 m) tomu všemu dává korunu. Sytě zelené husté lesy, nad nimi se vypínající vrchol Tischlerkarkogelu, modrá obloha a to vše se odrážející na poklidné hladině jezera. Teď už jen rozbalit stan a počkat na ten západ slunce. Hluboce rozmáčené břehy jezera a skutečnost, že se nacházíme uprostřed národního parku tomu ale moc nepřejí. Takže se, i když neradi, zvedáme a pokračujeme dále dolů do údolí Kötschachtal.

Reedsee

Zbytek cesty dolů už je poněkud úmorný a monotematický. I když i ta úzká pěšina hlubokým lesem a s neustálým hučením potoka z údolí má svoje kouzlo. Sestup je opravdu hodně prudký a kolena dostávají pořádně zabrat.Jakmile se dostáváme k řece Kötschachbach, strmý sestup končí a cesta pokračuje údolím už víceméně po rovině. Vyhladovělí vítáme hospůdku Himmelwand, kde tedy na konci dne mají už jen polévku a třešňový štrůdl. Ale i to potěší.

Himmelwand

Z údolí Kötschachtal se pak už jen vracíme do gasteinského údolí a po jeho okraji zpátky k autu u spodní stanice lanovky.


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru