Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Štrbské pleso - Popradské pleso - Ostrva (1984 m)

Štrbské pleso - Popradské pleso - Ostrva (1984 m)

Slovensko - Vysoké Tatry | Pěší | 2018-06-20
Jaro se probouzí (vlastně už se probudilo a přešlo rovnou do horkého léta), horské stezky se pomalu otevírají, kam bychom tak po zimě vyrazili? Nic se nemá přehánět, takže si pro začátek dáme malou jednohubku - jednoduchý výšlap na jeden z nejnižších vyhlídkových vrcholů ve Vysokých Tatrách. Vzhůru na Ostrvu!


Délka:
16,6 km
Stoupání / klesání:
1 034 m / 1 034 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Začátek výletu volíme u našeho oblíbeného Štrbského Plesa, odkud je náš cíl krásně vidět. Zatímco tady u jezera se už příroda převléká do zelené, vrcholky před námi jsou ještě nádherně pocukrované.

Štrbské plesoPleso obcházíme po pravé straně a napojujeme se tak na červenou stezku, po které přicházíme k Rázcestiu pred Heliosom. U něj zatáčíme doprava, přecházíme most a u Odbočky pri Heliose, což je strašidelná ruina po kdysi vyhlášeném léčebném domě, vcházíme na širokou lesní cestu posetou kameny.Pokračujeme stále po červené nahoru, na levé straně se nám otevírá výhled na legendární skokanské můstky, pozůstatek z mistrovství světa v roce 1970, a do Mlynické doliny, do které jsme se vypravili před třemi lety.Plynule přecházíme na východní úbočí Patrie k rozcestníku Trigan, kde se cesta rozděluje na červenou a zelenou stezku. Červená je v zimě zavřená kvůli riziku lavin, zelená funguje jako bezpečnější náhrada o 100 metrů níže údolím. Sníh už je v tomto období pryč, a tak se vydáváme zajímavější červenou.Kamenitá stezka je zařezaná do prudkého srázu, postupně se zužuje a po chvíli po ní procházíme okolo pramene, který zurčí přímo u stezky. Všude okolo se otevírají výhledy na protější Ostrvu a do Zlomiskovej doliny. Překvapivě tu takto těsně před sezónou potkáváme minimum lidí, že bychom je mohli na prstech jedné ruky spočítat. V sezóně to tu údajně vypadá úplně jinak.

Pak už jen krátký sestup k mostíku přes Hincov potok a za ním už se napojujeme na asfaltovou cyklostezku z údolí, od které je to už jenom skok k nedávno obnovené Majláthově chatě, která se rozkládá na břehu Popradského plesa.

Majláthova chata

Od ní už je vidět klikatý chodníček v protějším svahu, který nás ještě čeká. A tak do sebe rychle hodíme alespoň polévku, prolítneme okolo Chaty pri Popradskom plese a úzkým chodníkem, do kterého se rozvodnil Ľadový potok, se brodíme na protější stranu plesa.Tady už nás čeká odbočka vlevo a první výškové metry do kopce.Úzký klikatý chodník je občas přerušovaný zbytky sněhových polí, které trochu znesnadňují výšlap. Odměnou je ale výhled na Popradské pleso a protější vrchol Patrie, kterého bychom si od chaty neužili.

Popradské pleso


Postupně stoupáme cik cak nahoru, kamenitou stezku střídají sněhová pole a občas to i docela klouže.Ale výhledy jsou lepší a lepší.

Popradské pleso

Už jen pár serpentin...pár kochacích pauziček...a jsme nahoře.V Sedle pod Ostrvou (1 966 m) turistická stezka končí. Až na samotný vrchol Ostrvy (1 984 m) oficiální značená cesta nevede, i když je pěšina na něj široce vyšlapaná.Výhledy tu jsou parádní. Nejen do Mengusovskej doliny ...... ale i na druhou stranu směrem ke Štrbskému plesu.Naposled se pokocháme pohledem na strmý klikatý chodník, který jsme právě absolvovali, a sestupujeme stejnou cestou zpátky k Popradskému plesu, kde si dáme konečně pořádný dlabanec, tentokrát v Chatě pri Popradskom plese.

Od chaty sestupujeme po asfaltové cyklostezce do údolí, jen s malou odbočkou po žluté na pietní místo Symbolického hřbitova, kde jsou umístěny pamětní desky obětí hor.

Symbolický cintorín

Pak už jenom rychle dolů po poněkud nudné cyklostezce, na které okolo nás občas prosviští cyklista. U vlakové stanice odbočujeme doprava a po jednosměrné silnici se vracíme zpátky ke Štrbskému plesu. Rychlá ale výživná akce, na otevření letní sezóny ideální.


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru