Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Raxalpe na sněžnicích

Raxalpe na sněžnicích

Rakousko - Rax | Pěší | 2018-02-15
Raxalpe máme prostě rádi. Od našich hranic jsme tu za dvě hodinky, v létě se tu dá řádit na ferratách různých náročností a v zimě je to ideální místo na vyzkoušení nenáročných sněžnicových túr, při kterých se člověk nemusí příliš bát lavinových terénů. Z městečka Reichenau an der Rax je totiž možné vyjet na náhorní plošinu Raxalpe lanovkou a tam už čekají rozlehlé zasněžené pláně s mírnými kopečky. Vzhůru nahoru!


Délka:
10 km
Stoupání / klesání:
776 m / 776 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Lístky na lanovku Rax-Seilbahn rezervujeme pro jistotu přes internet předem. Někdy tu může být dost plno a i přes internet byly už některé časy vyprodané. U spodní lanovky pak jenom tiskneme zamluvené lístky v automatu a v 9:30 už se naše lanovka prodírá hustou mlhou z údolí nahoru. Společným prvkem všech cestujících v kabině jsou sněžnice na batohu - ani jednomu nechybí. Vypadá to, že jsme na správném místě.Mlha postupně řídne, vyplouváme nad oblaka a když v horní stanici vystupujeme z lanovky, můžeme se pokochat luxusní inverzí, na jakou už jsme dlouho nenatrefili.Součástí budovy horní stanice lanovky je horský hostinec Raxalm-Berggasthof, který bude počátečním i cílovým bodem našeho dnešního výletu. Na tabuli s mapkou sněžnicových túr volíme tu náročnější trasu po okraji náhorní plošiny, u které je uvedeno, že je doporučena pouze s horským průvodcem. Naším cílem je kříž Preiner Wand a pak okruhem zpět.První zastávkou by měla být horská chata Ottohaus, ke které vede široká cesta upravená rolbou. My ale hned ze začátku nasadíme sněžnice a odbočíme z cesty vlevo na menší stezku, která vede po okraji. Tady pozor na sněhové převisy. Laviny tu snad nehrozí, ale pohybovat se na hraně se taky příliš nedoporučuje.V údolí se líně převaluje mlha a nad tím azuro a hřejivé zimní sluníčko. Nádhera.Prodíráme se lesem, boříme se do hlubokého prašanu a za chvíli už před náma vykoukne vrchol Jakobskogelu a pod ním se krčící Ottohaus.A do toho na nás zvědavě pokukuje místní fauna.Na stezce jsme víceméně sami, potkáváme jenom jednoho fotografa a jednu menší skupinku.Za chvíli jsme u horské chaty Ottohaus, která je o víkendech otevřena i v zimě. A bývá tu otevřený i winterraum. Dáváme menší svačinku, zaběhneme na vyhlídku opodál a od ní už si to zamíříme prudce do kopce.
Z vrcholu Jakobskogelu (1734 m) se otevírá nádherný panoramatický pohled do okolí. Na jedné straně je krásně vidět Schneeberg a na straně druhé trasa, která nás dnes ještě čeká.Postupujeme dále po okraji náhorní plošiny a užíváme si klidu a liduprázdna. Vlastně je až s podivem, kam všichni ti lidé z lanovky zmizeli.Jak se blížíme k Weißkogelu, sněhu ubývá a objevují se vyfoukané pláně.Před křížem Preiner Wand (1 783 m) sundáváme sněžnice úplně. Pořádně tu fučí, takže se u kříže příliš nezdržujeme a pokračujeme dál. Při odchodu potkáváme dokonce párek horolezců, kteří si i v tomto období vylezli ferratu Hans von Haidsteig.

Jen se trochu vzdálíme od okraje náhorní plošiny, už se opět objevují sněhové závěje a boříme se po kolena do sněhu. Míříme k rozcestníku, u kterého zatáčíme doprava a napojujeme se tak na zpáteční trasu k Ottohausu. Až později zjišťujeme, že jsme si mohli zajít ještě i k chatě Neue Seehütte, která dnes byla údajně taky otevřená.V této části je výrazně více sněhu než na okraji plošiny a za sněžnice jsme opravdu rádi. Někdy ani turistické značky nejsou pod sněhovou peřinou téměř vidět. Stěny Scheibwaldhöhe nám dělají krásnou kulisu, do večera je času dost, a tak příliš nespěcháme.

Ke stanici lanovky přicházíme ještě za provozu a v pohodě bysme stihli i cestu zpátky do údolí. Domů se nám ale ještě nechce, a tak využíváme pohostinství Raxalm-Berggasthofu a noc přečkáváme tu.


(poslední foto je z podobného výletu před 3 lety.)


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru