Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Saalbach-Hinterglemm MTB

Saalbach-Hinterglemm MTB

Rakousko - Kitzbühelské Alpy | MTB | 2017-07-13
Přes 400 km bajkových tras nejrůznějších náročností, panoramata se zasněženými třítisícovkami v dáli a 5 lanovek, které vás vyvezou až na vrchol - to je oblast bajkerského ráje Saalbach - Hinterglemm - Leogang. Horská kola v poslední době trochu zanedbáváme, a tak bylo na čase zase trochu provětrat brzdové destičky - vzhůru nahoru!


Délka:
-
Stoupání / klesání:
- / -
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Základem bajkerské zábavy v Saalbachu je karta Joker card - tu získáte, pokud se ubytujete ve vybraných penzionech a hotelech v údolí okolo Saalbachu. Karta umožňuje neomezený počet jízd lanovkami v Saalbachu a Hinterglemmu a jednu jízdu denně v Leogangu. A věřte, že za ušetřené výškové metry budete rozhodně vděčni - stanice v údolí začíná v 1000 m.n.m. a nejvyšší vrcholky stoupají do výšky okolo 2000 m.n.m. Kromě toho karta poskytuje vstupy a slevy do různých jiných atrakcí v oblasti, ale ty jsme ani nestihli využít.

Další základ, bez kterého se neobejdete, je mapa trailů - v kapesním provedení ji najdete u každé stanice lanovky anebo ve svém ubytovacím zařízení. Zeleně jsou v mapě vyznačené široké šotolinové cesty, červeně pak úzké jednosměrné singletraily klikatící se prudce dolů z kopce. Užitečná je i aplikace do mobilu Trailforks, do které si můžete stáhnout bike trasy v offline podobě.Den 1
Trasu dle svého gusta si tu najdou všechny skupiny bajkerů od pohodářů, kterým bohatě stačí cyklostezka okolo zurčící řeky v údolí, až po extrémní downhill šílence, kteří nejnáročnějšími traily na svých downhill speciálech letí z horní stanice lanovky dolů do údolí i několikrát denně. Ta druhá skupina s integrálkami, krunýři a chráničemi úplně všeho tu evidentně tvoří většinu. Což je pro nás vlastně výhoda - my se pohybujeme zhruba v polovině bajkerského spektra a na černých trailech se jim plést pod kola rozhodně nebudeme.

První den si vybíráme jeden z nejdelších místních trailů, 6 km dlouhý s převýšením 600 m, legendární Hacklberg trail. Začínáme v Saalbachu, lanovkou Schattberg X-press vystoupáme do horní stanice ve výšce 2018 m a po krátké kochací přestávce se řítíme dolů po trailu, jehož první část je společná s černým trailem X-line. Úzký kamenitý sešup nás má decentně připravit na to, co bude následovat.Po zhruba 500 m se z X-line odpojujeme a spolu s hadem dalších bajkerů stoupáme po šotolinové cestě opět nahoru ke stanici Schattberg West, kde teprve Hacklberg skutečně začíná.Naposled se pokocháme výhledem na Kitzsteinhorn a za ním se krčící Grossglockner a už se opět spouštíme dolů.Úzký, lehce kamenitý trail se vine skrz kvetoucí horské louky, má příjemný flow, semtam klopenka, semtam skokánek, který je ale možné objet, pokud se na něj necítíte. Výhledy na protější kopce a hory takové, že nevíte, jestli jet nebo se kochat. Jenom občas vyježděné rolety kazí celkový dojem. Trail není nijak náročný, pro enduro ideální, ale užít se dá pohodlně i s XC nebo s trochou vůle i na hardtailu.

Asi v polovině trasy přijíždíme k horské chatě Hacklberg Alm - dáváme odpočinout brzdovým destičkám a nabíráme trochu sil.Od chaty se Hacklberg noří více do lesa a mám pocit, že kamenů a kořenů je tu o něco víc než v horní části. Pod polovinou kopce Hacklberg končí, ale nikoliv naše jízda. Napojujeme se na navazující Buchegg Trail, který slibuje dalších 3,5 km a 420 výškových metrů. Vyjíždíme z lesa a přes louky, houpačky a klopenky sjíždíme zpátky do údolí do vedlejšího Hinterglemmu, odkud pokračujeme údolím po cyklostezce zpátky do Saalbachu, ze kterého jsme původně vyjížděli. Ve zbytku dne si ještě bez kol vyjedeme lanovkou na protější kopec, obhlédnout, co nás čeká zítra.
Den 2
Druhý den vyrážíme na vyhlídkovou trasu, během které si sjedeme tři menší singletraily. Začínáme opět v Saalbachu, ale tentokrát jedeme na protější kopec lanovkou Kohlmaiskopf. V mezistanici odoláváme pokušení vystoupit a sjet si Milka line, ale prozatím pokračujeme až na horní stanici, kde začíná Panorama Trail. Oproti včerejšku sice kratší, má jen 1,3 km a 150 výškových metrů, ale na první zahřátí po ránu ideální. Trail se kříží s Wurzel Trailem, který vede až do Leogangu, ale tam dnes nejedeme. Každopádně výhledy na Leoganger Mountains tu stojí za to.Pokračujeme dolů, nejdříve lesem, pak přes louky a mírně kamenité klopenky. Přímo před námi v klopence letí rakouský bajker mimo trať přes hlavu, ale rychle se sbírá a pokračuje dál. Zdánlivá nenáročnost trailu svádí. Přijiždíme k chatě Panorama Alm s česko-slovenskou obsluhou a širokým výhledem do údolí a dáváme první svačinku. Odtud po široké šotolinové cestě pokračujeme téměř po vrstevnici po Panoramaalm Runde, která se na konci svažuje k chatě Spielberghaus.Tady Panoramaalm Runde končí a my za chatou zatáčíme doprava na Wetterkreuz Runde. Z 1300 m.n.m. nás čeká výšlap o 350 výškových metrů výše, opět po široké šotolinové cestě. Cestou nás provokuje pár cyklistů bzučících si to nahoru na elektrokolech, které se nejen tu množí geometrickou řadou.Přijíždíme k vodní nádrži, u které se z Wetterkreuz Runde odpojujeme a vyrážíme na výrazně užší Wetterkreuz Trail.Úzká stezka Wetterkreuz Trail vede rovně a mírně dolů zalesněným úbočím přes spoustu malých potůčků a na konci se stáčí k chatě Reiteralm. Žádné záludnosti, žádné klopenky, prostě jen příjemný 3,4 km dlouhý lesní trail v krásné přírodě, sem tam okořeněný kořeny.Na chatě Reiteralm ochutnáváme místní speciality (doporučujeme "Kasnocken mit Röstzwiebel"), opět se kocháme výhledem a sjíždíme k prostřední stanici lanovky Reiterkogelbahn, kde začíná červený trail Pro Line a pohodovější modrý Blue Line. My volíme snadnější a méně frekventovanou variantu Blue Line (2,6 km a 430 výškových metrů), na které se vyskytují i dřevěné klopenky a můstky.Den 3
Třetí den se nese v ještě pohodovějším tempu. Ráno opět nastupujeme na lanovku Kohlmaiskopf, ale tentokrát vystupujeme už v prostřední stanici a rovnou nastupujeme na trail Milka Line - parádní široký hladký flow, který zaujme právě svojí upraveností. Ideální pro začátečníky případně i děti. To vše v délce 2,9 km a s převýšením 380 m.Prozatím všechny naše trasy začínaly u lanovky v Saalbachu, ale ještě jsme nevyzkoušeli lanovku Zwölferkogel Bahn ve vedlejším Hinterglemmu. Máme v plánu vyjet až nahoru na horní stanici a odtud si zajet k jezírku Seekarsee. Přejiždíme tedy po cyklostezce okolo řeky do Hinterglemmu a vystojíme si frontu na lanovku, která je tu delší než jinde. Pravděpodobně je to dáno tím, že lanovka Reiterkogelbahn je dnes vyhrazená pouze pro závodníky Glemmride Bike Festivalu.

V prostřední stanici ale zjištujeme, že s koly se výš nedostaneme - do horní stanice můžou jen pěší. Sjíždíme tedy zpátky do údolí a přesunujeme se do Saalbachu k lanovce Schattberg X-press. Lanovka nás vyveze až nahoru, na moment zapřemýšlíme, že bychom si zkusili černý trail X-line, ale nakonec tuto sebevražednou myšlenku opouštíme a dáme zabrat brzdovým destičkám na táhlé široké cestě, která vede do vedlejší vesnice Jausern.
Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru