Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Králický Sněžník (1424 m)

Králický Sněžník (1424 m)

Česko - Jeseníky | Pěší | 2017-06-09
Kudy na Kraličák? Z české strany vede na vrchol několik možných turistických tras, jen z Dolní Moravy je možné dostat se tam třemi způsoby - po červené přes Klepáč, údolím po žluté, anebo po modré přes Sušinu. My si během našeho výletu užijeme hned dvě z uvedených cest. Vzhůru na horu!

Modrou a žlutou trasu trasu jsme prozkoumali už vloni, tentokrát se projdeme o něco víc. Z údolí Dolní Moravy si vyšlápneme k rozhledně na Klepáči na západním hřebenu, po něm přejdeme až ke Kraličáku a pak se po hřbetu na východní straně údolí přes Sušinu a chatu Slaměnka vrátíme do výchozího bodu.


Délka:
25,1 km
Stoupání / klesání:
1708 m / 1708 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Do údolí Dolní Moravy přijíždíme už v pátek večer, ubytováváme se a usínáme s úžasným výhledem na první ze zítřejších cílů - rozhlednu Klepáč.Ráno rychle posnídáme a kráčíme směrem k Chatě U Slona (666 m). Od ní vede široká asfaltová cesta do protějšího kopce - až k rozcestníku Pod Klepáčem (863 m), u kterého je menší parkoviště. Někteří výletníci si usnadňují výšlap na rozhlednu a autem přijedou až sem. Mezi stromy se na protějším kopci občas ukáže nová dominanta tohoto údolí - Stezka v oblacích, která nejen mezi místními vzbuzuje rozporuplné reakce.Od parkoviště Pod Klepáčem je možné pokračovat dál doprava po široké cestě, ale my se vydáváme zkratkou po červené, lesem prudce do kopce.

Brzy se napojujeme opět na širokou cestu a po pěti stech metrech už přicházíme k polské hranici.Zatáčíme doprava a po levé straně se nám otevírají daleké výhledy do krajiny na polské straně.Původně široká cesta se postupně zužuje, přibývá kamenů a ubývá stromů.Po chvíli přicházíme k rozhledně na prvním vrcholu dnešního dne - na Klepáči (1144 m). Polsky se to tu nazývá "Trojmórski wierch" podle rozvodí, které se tu nachází - voda ze zdejších svahů odtéká do Černého, Baltského a Severního moře. Odtud jsou výhledy do polské krajiny ještě výživnější.Na východní straně vidíme do lesa vykousané sjezdovky ski areálu Dolní Morava, k nim patřící hotel Vista a už zmiňovanou Stezku v oblacích.A když se podíváme na severovýchod, můžeme přehlédnout celý hřbet pohoří Králického Sněžníku v čele se stejnojmenným vrcholem. Tohle všechno nás dnes ještě čeká.Mizíme z rozhledny a po úzké pěšině pokračujeme po hřebenu dál - přes vrcholek Hleďsebe scházíme mírně dolů do sedla Puchača a odtud se odpojujeme z červené na zelenou, abychom si vyšlápli i na Malý Sněžník (1326 m). Mohli bychom jej obejít i po vrstevnici po červené, ale když už tu ten kopec je, tak proč si na něj nevyjít.
Procházíme neuvěřitelným množstvím borůvčí a tak trochu litujeme, že tu nejsme na konci léta.Za Malým Sněžníkem se napojujeme na širokou cyklostezku, po které přicházíme až k Chatě „Na Sněžníku“ na polské straně.Tuhle malou zacházku k Chatě „Na Sněžníku“ (Schronisko „Na Śnieżniku”) si dáváme zcela cíleně, abychom doplnili zásoby vody a něco málo pojedli. Na trase totiž není žádná jina chata nebo občerstvovna. Nicméně dlouhá fronta u okýnka, která se za 15 minut neposunula ani o krok, nás zcela odrazuje a pokračujeme dál. Vodu doplníme u pramene Moravy a pár nouzových tyčinek v batohu snad do večera vydrží.Od chaty se po zelené napojujeme zpátky na červenou a po ní je to už jen kousek do kopce na samotný vrchol Králického Sněžníku (1424 m). V propagačních materiálech je Králický Sněžník označovaný jako "nejkrásnější hora Česka" - už tu jsem podruhé a stále nevím, co přesně si mám pod tím představit :) Na vrcholu se momentálně nachází hromada kamení - zbytků to po bývalé rozhledně, kterou majitelé nechali v roce 1973 zbořit, protože neměli dostatek financí na její údržbu a opravy.Na vrcholu se příliš dlouho nezdržujeme a pokračujeme dál k pramenu řeky Moravy (1380 m). Odtud se nám zdá výhled do údolí na české straně výrazně hezčí, a tak tu odpočíváme, doplňujeme vodu a kocháme se pohledem, který se jentak neomrzí.

Jsme zhruba v polovině plánované trasy, doba už docela pokročila a pokud chceme stihnout večeři, musíme si pospíšit.Ani ne 200 m od pramene se ještě zastavujeme u sochy Slůněte, která tu zbyla po Lichtenštejnově chatě, a pak už utíkáme dolů k rozcestníku u Františkovy chaty. Tady bychom se mohli spustit po žluté stezce zpátky do údolí. Ale plán je plán, a tak pokračujeme dál po červené do sedla Stříbrnická .V sedle Stříbrnická odbočujeme na modrou a odtud nás čeká opět cesta do kopce na horu Stříbrnická (1250 m).

Mysleli jsme, že druhá polovina cesty už povede jen po rovném hřebenu, ale to jsme se mýlili. Od Stříbrnické nás čeká ještě pár desítek výškových metrů na Černou kupu (1295 m) a na Sušinu (1321 m).Za Sušinou se cesta napřimuje a už vede víceméně po rovině, případně lehce dolů. Míjíme val řopíků a pak už okolo Podbělky (1308 m) přicházíme k chatě Babuše, u které odbočujeme na zelenou, která nás přivede k modré cyklostezce.Od cyklostezky už nás z dálky opět vítá Stezka v oblacích u chaty Slaměnka. Závěrečný úsek od chaty Slaměnka jsme původně chtěli sejít dolů přímo po sjezdovce, nicméně celodenní výlet je v nohách už trochu cítit, a tak volíme modrou pěší stezku, která se vine podél bike trailu zvaném "Skalní trail". Své jméno si cesta opravdu zaslouží, protože vede, resp. její první polovina, ve skutečně ostrém kopci přes skály a velké kameny. Před hotelem Vista už se jen napojujeme na žlutou stezku a sešupem po spodní části sjezdovky úspěšně zakončujeme naši dnešní túru.
Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru