Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Mauskarspitze (C) (2373 m)

Mauskarspitze (C) (2373 m)

Rakousko - Vysoké Taury | Ferraty | 2016-07-14
Během včerejšího výletu na Graukogel nám počasí vyšlo na jedničku. Dnes ráno nás pohled z okna sice potěšil azurovou oblohou, ale podle předpovědi má po poledni přijít bouřka a vytrvalý déšť - nebudeme to tedy přehánět a dáme si jenom menší ferrátku na protějším kopci. Vzhůru na horu!


Délka:
3,1 km
Stoupání / klesání:
350 m / 350 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Z Bad Hofgasteinu vyjíždíme lanovkou Schlossalmbahn do její nejvyšší stanice a tady se před námi otevírá nádherné panorama, kterému v pozadí vévodí ostře řezaná hora s velkým křížem, ve kterém se odráží ranní slunce. To ještě netušíme, že právě tento vrchol je naším dnešním cílem. Na Schlossalmu najdete spoustu atrakcí pro děti - průlezky, skály ve tvaru zvířat, velmi krátké dětské ferraty na vyzkoušení různých náročností, možnost sjezdu na terénní koloběžce nebo tříkolce do prostřední stanice, vyhlídkové pěší trasy různých délek a mnoho dalšího - a to všechno hned u lanovky. Kromě toho je tu třeba i náročnější ferrata Hochalmblick náročnosti E. Ta ale není naším cílem, my jsme si vybrali ferratu Mauskarspitze, slibující přechod přes lanový most.


Klikni pro větší foto


Rozcestník nás neomylně směruje k naší ferratě a my vycházkovým krokem procházíme okolo jezírka s vodotryskem k lanovce Hohe Scharte. Po cestě míjíme nástup na krátkou ferratu Kleine Scharte, kde bychom si mohli natrénovat D/E úsek, ale tentokrát ji oželíme a pokračujeme dál.Stejnětak míjíme nástup na ferratu Weitmoser, přes kterou bychom se sice dostali na stejný vrchol, ale ta se nám zdá příliš jednoduchá a nezajímavá. A tak šlapeme dál prudce nahoru po sjezdovce, pod jejíž horní stanicí by se měl nacházet nástup naší ferraty.U nástupu jsme zhruba za 45 minut a spolu s námi skupinka německých důchodců, kteří mají stejný plán jako my. Jako první vyrážíme na stěnu my - prvních několik C úseků je spíš na zahřátí a pocitově působí spíše jako B. Skála má dostatek přirozených úchytů, není příliš kolmá a nejsou zde žádné hladké plotny.Velmi rychle tak přicházíme k počátku 30m lanového mostu, který se sestává z jednoho spodního lana, dvou postranních a jednoho horního jistícího lana. Tady někteří členové naší dvoučlenné skupinky lehce zaváhají, ale nakonec se hecnou a lanový most s přehledem přeběhnou jako nic.Pak už následuje kolmo vzhůru několik dalších B a C úseků nepříliš velké náročnosti. Občas se objeví menší traverz, pod náma je sice hloubka, ale není problém se pevně a stabilně zachytit a stát.

Pouze na konci jednoho C úseku je záludnější mírně exponovanější úsek, kde to chce trochu odvahy. Skála je trochu hladká a chce to jen pořádně se zapřít nohama.
Ale i tento úsek snadno přelezeme a nacházíme schránku s předvrcholovou knihou.Pak už je před námi jenom pár snadných B úseků...... a už na nás vykukuje vrcholový kříž.Jsme na menším předvrcholu a od hlavního vrcholu nás odděluje jen malé sedýlko, na kterém je také položeno jistící lano.

Na předvrcholu je zaražený i menší brácha hlavního vrcholového kříže.Přes sedlo už vede jenom několik snadných úseků náročnosti A/B a B, takže je konečně i čas na úsměvy do objektivu.A za chvíli už se pod křížem kocháme pohledem do protějšího zeleného údolí. Výstup samotnou ferratou nám trval okolo jedné hodinky, podle oficiálních údajů by se měl zvládnout i za 45 minut.Na obloze stále téměř azuro, bouřka prozatím nikde, nicméně nenecháváme nic náhodě a spěcháme normálkou dolů ke stanici lanovky, kde si dáváme zasloužený oběd.Slibovaná bouře skutečně přichází během oběda a k autu už přicházíme s prvními kapkami - načasování perfektní.


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru