Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Ferraty ve Víru (B/C)

Ferraty ve Víru (B/C)

Česko - Vysočina | Ferraty | 2015-10-28
Ještě donedávna byly pravděpodobně nejbližší ferraty od Brna v pohoří Rax u Vídně. Tedy alespoň ty, kde nemusíte platit. Od tohoto měsíce už to není pravda - dvě krásné zcela nové cvičné ferraty najdete u přehradní nádrže Vír, tzn. asi hodinku jízdy autem od Brna. Vzhůru nahoru!Zdejší ferraty byly dokončeny teprve před dvěma dny místním horolozeckým spolkem Ledová stěna Vír, jedná se tedy o skutečnou novinku. První ferrata se nachází u chaty Krabička v prostoru u ledové stěny. Druhou najdete o něco dál u hráze přehrady.

Ferrata na Jezerní stěně

My se nejdřív vydáváme na druhou ferratu u hráze Vodního díla Vír I., kde na nás nástupový žebřík vykoukne hned na začátku zatáčky po pravé straně. Tady oblekáme ferratové sety a vydáváme se nahoru.Na úvodní žebřík navazuje série kramlí, které jsou navrtány ve skutečně velkorysých rozestupech - nahoru se šlape téměř jako po schodech.Následuje pohodový horizontální úsek, ze kterého se můžete pokochat úžasným výhledem na hráz.Pak už se ferrata stáčí doleva do jihozápadní stěny a pokračuje další série kramlí, na které navazuje snadný šikmý úsek po skále.Ten za zatáčkou doleva končí na vrcholu, kde nás čekají další krásné výhledy do okolí. Všehovšudy se dá ferrata stihnout za pár minut, náročnost je zde spíše B - pro začátečníky a děti je to ideální možnost, jak si vyzkoušet kouzlo zajištěných cest a nemuset se trmácet někam k jižním sousedům.Sestupové cesty zde ještě nejsou připraveny, ty by měly být až v roce 2016. Nicméně nás láká výhled na hladinu přehrady, a tak se prodíráme lesem směrem k hrázi, odkud pak nacházíme i cestičku zpátky k nástupu.
Ferrata na Velké věži

Následuje přesun zpět směrem k obci Vír, na jejímž okraji se nachází další ferrata. Od silnice přecházíme přes most k chatě Krabička, odkud by měly vést kamenné schody k nástupu u ledové stěny.Ještě předtím si však nad náma všímáme lanového mostu, který spojuje vrchol Velké věže se závěrečnou částí ferraty.Cesta začíná na východní straně stěny, obchází ji strmým výstupem na severní stranu, kde se objevuje mírně exponovaný úsek, který je však kvalitně zajištěn kramlemi, takže se není čeho bát. To vše je lemováno technikou pro zimní ledování stěny, která mírně kazí dojem z výstupu.Za exponovaným úsekem se objevuje krásný lanový most, který v nás probudí vzpomínky na Drachenwand v Solné komoře. Tam je o něco delší a ve větší výšce. I tak ale asi bude můstek atraktivním lákadlem této ferraty.

Po můstku následují strmé kramle kolmo nahoru k ohrazené vyhlídce.Zde je lano na bezpečném úseku přerušeno, ale za chvíli se opět objevuje na přechod malého závěrečného hřebínku. Ferrata končí a my se brodíme hlubokým listím vlevo dolů zpět k chatě Krabička.I tato ferrata je ideální pro začátečníky a děti - úsek před mostem a samotný můstek v nich může vyvolat příjemnou vlnu adrenalinu, který k tomu sportu patří. A příště se můžou vydat třeba do o stupínek náročnějšího Raxu :)

Nástupní místa:

Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru