Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Ramsauer Klettersteig (C) (2667 m)

Ramsauer Klettersteig (C) (2667 m)

Rakousko - Dachstein | Ferraty | 2015-07-08
Na víkend hlásí v České republice tropické teploty až 37 stupňů Celsia, v pondělí je státní svátek a letos jsme ještě žádnou ferratu nepokořili, plán je jasný - jdeme se zchladit do Alp. Vzhůru na horu!


Délka:
23 km
Stoupání / klesání:
2330 m / 2330 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Pro prodloužený víkend volíme ferratu Ramsauer Klettersteig a abychom si to trochu i užili, s dvoudenním přespáním na chatě Guttenberg Haus. Plán je takový, že první den si vyšlápnem na chatu, přespíme, druhý den vyrazíme na ferratu, zůstaneme na hřebenu, opět přespíme a třetí den se pohodovým tempem vrátíme zpět do údolí k autu. To vše případně proložíme nějakou další kratší ferratou v okolí chaty (Jubiläums na vrchol Eselsteinu (C/D) nebo relativně nová Sinabell (C)) anebo pěší tůrou k jezeru Silberkarsee. Ferrata Ramsauer Klettersteig je oficiálně značená obtížností C, ale v této obtížnosti je zde pouze jeden úsek. Velká část ferraty by se měla nést v lehčím duchu A/B, celková náročnost spočívá spíš v její délce.

Z Česka vyrážíme v sobotu ráno, abysme na výchozí místo dorazili zhruba někdy po obědě. V údolí na oficiálním parkovišti u hotelu Feistererhof obsazujeme poslední volné místo a okolo hotelu se vydáváme nahoru po široké lesní cestě.Po krátké chvíli přicházíme k první a jediné chatě, kde se dá po cestě občerstvit. Co se týče kilometráže, jsme téměř v půli cesty. Ne však co se týče času. Za chatou se z široké lesní cesty stává užší šotolinová a poté, co projdeme okolo spodní stanice nákladní lanovky, už jdeme po klasické úzké horské cestě plné kamení, skal a serpentin.Zanedlouho se dostáváme nad úroveň klečí a občas už zahlédneme střechu chaty, která se schovává za kopečkem. Přesnou polohu lze tušit z lanovky, která míří přímo k ní. Postupně nás předbíhají skupinky českých turistů, kteří si své bágly nechali vyvézt lanovkou a letí do kopce jen tak nalehko.Jsme nahoře, ubytováváme se na kompletně plné chatě a myšlenky na podvečerní výšlap některé z kratších ferrat rychle hážeme za hlavu. Namísto toho se projdeme alespoň pod vrchol Sinabell, kde usedáme u nástupu na stejnojmennou ferratu a kocháme se výhledem na chatu, za kterou zapadá slunce, a pohledem to stmívajícího se údolí. Paní domácí na Guttenberg Hausu je Češka, což je možná i důvod, proč je tu tolik krajanů.Ráno v 6 nás budí budíček a mezi prvními obcházíme jižní stranou Eselstein, kde po cestě míjíme nástup na ferratu Eselstein. Tu si ale necháváme na příště a míříme rovnou do sedla Gruberscharte (2361 m)Tady nasazujeme ferratové sety a hrneme se přes Hohe Rams (2551 m) na první pořádný vrchol Scheichenspitze (2667 m). Na počátku nás doprovází místní paní důchodového věku s hůlkama a bez jištění, prý si ferrratový set zapomněla doma. I tak se dá.
Na Scheichenspitze lezeme přes pár nepříliš náročných A/B úseků plných přírodních stupů, které se střídají s nejištěnými přechody po hřebenu.Při krátkých zastávkách shlížíme do ledovcového údolí, kterým se budeme vracet zpátky k chatě.Už jenom pár kroků a jsme na nejvyšším bodě dnešní tůry.Z vrcholu lezeme ferratou náročnosti B do místa, kde slabší povahy můžou předčasně opustit ferratu, cestičkou sejít do údolí a vrátit se na chatu. My ale pokračujeme dál nahoru, odkud se nám nabízí pohled na Schmiedstock a Hohe Gamsfeldspitze. Vzadu vidíme horní stanici lanovky na Dachstein a menší ledovec Edelgrieß Gletscher. Až tak daleko ale naše kroky nemíří. Nám bude stačit dojít do sedla Edelgrießhöhe.To pravé lezení nás ale teprve čeká - sestup náročnosti C pod vrchol Schmiedstock, který tímto obcházíme. Následuje pár B/C úseků a jsme na vrcholku Hohe Gamsfeldspitze.Pokračujeme dál, otáčíme se zpět a kocháme se ostrým zubem Schmiedstocku. Pomalu nám dochází voda, už toho máme plné kecky, takže jsme rádi, že se blíží konec.Po pár A a B úsecích scházíme suťoviskem k rozcestníku v sedle Edelgrießhöhe, do lahví nabíráme sníh z ledovce, přeměňujeme jej konečně ve vodu a pak už se svižně vracíme turistickou stezkou 618 zpět k chatě Guttenberg Haus. Procházíme malebným ledovcovým údolím, míjíme zbytky sněhu, po pravé straně sledujeme celý hřeben, který jsme dnes absolvovali, a zdravíme lezce, které jsme už jednou viděli na hřebenu v protisměru.Jak se blížíme k rozcestníku pod sedlem Gruberscharte, přemýšlíme, jestli se vyšvihnout zpátky do sedla a k chatě přijít stejnou cestou jako ráno, anebo si ještě obejít Eselstein ze severní strany. Volíme druhou variantu, která je sice delší, ale o to v horším terénu, ideální kombinace.

Unavení přicházíme na chatu a plánujeme program na zítra. Po dnešku jsme ferratama nasycení, zítra si dáme jenom pohodovou tůru k jezeru Silberkarsee. Náš plán nám ale ráno kazí regulerní horská bouřka a následný vytrvalý slejvák. Po pozdní snídani balíme a vracíme se stejnou cestou, jakou jsme šli první den, zpátky k autu. Ještě nás čeká dlouhá cesta domů.


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru