Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Hans von Haidsteig Klettersteig - C/D (1 783 m)

Hans von Haidsteig Klettersteig - C/D (1 783 m)

Rakousko - Rax | Ferraty | 2014-10-15
Včerejší nenáročná Teufelsbadstubensteig (B), se ukázala být spíše příjemnou procházkou v horách než pořádným lezením (ale s úžasnými výhledy), a tak dnes vyrážíme na více než stoletou ferratu Hans von Haidsteig, u které je náročnost udávána mezi C/D a D. Vzhůru na horu!

Nacházíme se v pohoří Rax, v oblíbené výletní destinaci Vídeňáků. Z Vídně jste zde tu za lehkou hodinku, z Čech si stačí do navigace zadat například městečko Prein an der Rax a za tři hodinky se rázem dostanete do centra jedněch z nejbližších alpských ferrat. Haidsteig vede od paty náhorní plošiny k vrcholovému kříži Preiner Wand (1783m) a říká se o ní, že je to nejkrásnější ferrata v Raxu.


Délka:
10,5 km
Stoupání / klesání:
1 711 m / 1 711 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


K Haidsteigu vede několik různých cest, my volíme trasu od parkoviště Preiner Gscheid, kde je i autobusová zastávka. Druhá, kratší, alternativa je například tu. Na parkovišti je pěkně plno, ale jedno volné místo ještě nacházíme. Poté, co se zorientujeme, vyrážíme na západ a po široké lesní cestě stoupáme nahoru. Po zhruba 1,5 hodině přicházíme ke studánce Bachingerbründl, kde zatáčíme doleva a cesta se mění v užší lesní cestu plnou kořenů.Po chvíli se les otevírá a vstupujeme na suťovisko, které už nám pomalu naznačuje, že se blížíme k ferratě. Potkáváme českého tatínka s ani ne pětiletým synkem, kteří mají namířeno stejným směrem jako my. Junior už údajně leze několik let a tam, kde mu ručičky nestačí, pomůže tatínek na laně.Přicházíme k nástupu, který je označený červeným nápisem a zjišťujeme, že k rodince patří i maminka s ještě mladší dcerkou. Odvaha jim evidentně nechybí.Začátek ferraty není příliš náročný - první B/C skálu překonáváme s přehledem a po ní přecházíme k prvnímu žebříku, za kterým následuje už o něco náročnější traverz a pak pěkně kolmý výstup, po kterém následuje plošina s úžasným výhledem, na které dáváme svačinu a menší odpočinek.Zajímavější část nás teprve čeká.
Nepříliš náročným traverzem se dostáváme k žebříku, po něm následuje další plošinka a pak už se dostáváme k úzkému komínu, po kterém následuje kluzká stěna. Tato část má za mokra náročnost D.


My máme dnes ale štěstí na krásné suché počasí, a tak se rychle vyšvihneme přes nejnáročnější část ferraty k černé Madonně, kde se zapisujeme do knihy.Pak už nás čeká jenom krátká část bez zajištění a jednoduchý terén náročnosti maximálně B, ...který nás přivádí na vrchol stěny, od kterého je to jenom kousek k vrcholovému kříži.Na obzoru vidíme přibližující se oblaka, a tak se nezdržujeme, stáčíme směr na západ a na chvíli nacházíme azyl v horské chatě Seehütte. Horký čaj dodá sil a my vyrážíme do deště a po úzké horské cestě zpátky do údolí.-


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru