Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

KleineHřebenovka Vrátna - Chleb - Hromové - Steny

Hřebenovka Vrátna - Chleb - Hromové - Steny

Slovensko - Malá Fatra | Pěší | 28/06/2016
Předloni jsme na Slovensku navštívili Nízké Tatry, vloni Vysoké Tatry a letos bychom rádi prozkoumali i nějakou další oblast. Kam teď? Třeba na Malou Fatru! Vzhůru na horu!

Je slunečné sobotní ráno a my vyrážíme autem na východ, abychom okolo poledne přijeli do rodiště zbojníka Jánošíka - obce Terchovej. Tou ale jenom projíždíme, uprostřed obce odbočujeme doprava směrem na jih a kousek za jejími hranicemi už vjíždíme do Chráněné krajinné oblasti Malá Fatra. Pokračujeme až na konec silnice ke spodní stanici lanovky Vrátna, kde začíná naše krátká půldenní procházka.


Délka:
8 km
Stoupání / klesání:
350 m / 1121 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Lanovkou se vyšvihneme o více než 700 m výš k místní výletní restauraci, kde se rovnou posilníme na cestu a z terasy prohlížíme v podstatě celou naši dnešní trasu.Po krátké přestávce se vydáváme po luxusním kamenném chodníku do Snilovského sedla, odkud se nabízí doprava menší výšlap na Velký Kriváň anebo doleva na vrchol Chlebu. My volíme druhou variantu a spolu s ostatními turisty šlapeme po červené stezce do mírného kopce na Chleb. V sezóně tu údajně bývá hodně plno, nicméně dnes je tu počet výletníků celkem snesitelný.Vpravo se nám otevírá výhled do krajiny a na město Martin, kde máme zítra v plánu prozkoumat tamější ferratový chodník. Výhled na Velký Kriváň je úžasný a tak trochu litujeme, že jsme mu takto neomaleně dali košem.Vlevo je výhled ještě o něco hezčí - za hlavním hřebenem vykukuje Velký Rozsutec, na který budeme v podstatě celou dnešní cestu koukat. Velký Rozsutec je díky svému pyramidovému, ostře řezanému tvaru považovaný za jednu z nejkrásnějších hor na Slovensku, a to právem.Po krátké chvíli už jsme na vrcholu Chleb (1674 m), odkud si užíváme výhledy do všech stran.Velký Rozsutec máme stále před očima a některé kompozice ve spojení s okolní krajinou jsou až neuvěřitelné. Pro fotografa je tady ráj.Malá Fatra sice nenabízí vysoké skalnaté vrcholy jako její tatranské sestřičky na východě, ale holé zelené kopce a úzké cestičky klikatící se po jejich hřebenech mají také své kouzlo.Na hřebenu není kam zabloudit, takže jenom ve zkratce - naše trasa vede přes Hromové - Steny južný vrchol - Steny severný vrchol - Poludňový grúň. Užíváme si procházku, výhledy a téměř ideální počasí...Doposud luxusní počasí ale nevydrží a těsně před Poludňovým grúněm přichází první kapky deště. Odbočujeme doleva na žlutou stezku a zatímco scházíme po sjezdovce prudce dolů k chatě Na Grúni, za námi se kupí hrozivá bouřková mračna. Bufet u chaty vypadá lákavě, ale my radši pokračujeme v cestě, abychom se k autu dostali dřív než bouřka. To se nám ale nedaří a poslední úsek se kloužeme po kamenné cestě ve slušné průtrži mračen, zatímco blesky lítají všude okolo.Bouřky pokračují i následující nedělní ráno, takže výlet na ferratové Martinské hole musíme nechat na jindy. Alespoň máme další důvod vrátit se zase někdy k našim slovenským bratiom.


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2017 Vzhůru Nahoru