Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Graukogel (2492 m)

Graukogel (2492 m)

Rakousko - Vysoké Taury | Pěší | 2016-07-10
Poté, co jsme v gasteinském údolí strávili část zimní lyžovačky, nešlo odolat a museli jsme prozkoumat místní kopce na okraji národního parku Vysoké Taury i v létě. Deštivá předpověď počasí nám ale kazí plán na vícedenní túru, a tak volíme pohodovější variantu s ubytováním v údolí a jednodenními výlety po okolních vrcholech. Vzhůru na horu!

Uprostřed gasteinského údolí se vine silnice, okolo které vyrostly tři městečka - Dorfgastein, Bad Hofgastein a Bad Gastein. Nejznámější Bad Gastein je horským lázeňským městem se vším všudy, ve kterém najdete obrovské luxusní hotely s vlastními lázněmi, které jsou napájeny vlastními termálními prameny, kterých je v údolí několik. My ale za svoji základnu raději volíme skromnější vesničku Bad Hofgastein, která ve všech ohledech působí tak nějak příjemněji. Kromě túr na okolní dvoutisícovky si i tady můžete užít místních termálních lázní Alpentherme Gastein, takže v případě špatného počasí je alternativní program zajištěný.

Díky ubytování v údolí získáváme zdarma kartičku Gastein Card, která nám pomůže nabrat první výškové metry na okolních lanovkách. Neumožňuje sice jízdu lanovkou zdarma jako v jiných podobných střediscích, ale i sleva potěší.


Délka:
11,5 km
Stoupání / klesání:
704 m / 1574 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Po prvním propršeném dnu se zdá, že se počasí alespoň na jeden den umoudří a my vyrážíme k sedačkové lanovce na Graukogel, u jejíž spodní stanice parkujeme auto. Sedačkovka nás vytáhne o zhruba 900 m výš k chatě Graukogel Hütte, odkud náš výlet začíná. Na vrchol Graukogelu by to mělo být lehkých 1,5 hodiny svižné chůze. My si to navíc střihneme přes Hüttenkogel, který je zhruba v půli cesty.Cesta nahoru vede úzkou horskou pěšinou a už po krátké chvíli se před námi otvírá úchvatný pohled do gasteinského údolí a na okolní kopce. Okolo cesty je umístěných spousta laviček, na kterých se můžete kochat výhledy do nekonečna - prostě pohodová procházka pro lázeňské hosty.Co nevidět jsme na vrcholu Hüttenkogel (2231 m), kde orazíme první povinný štempl a nacházíme lavičku s výhledem do údolí na druhé straně hřebenu.Tady už se nacházíme na hranici národního parku Vysoké Taury - před námi se zrcadlí jezero Reedsee a za ním do výše vystupují zasněžené třítisícovky.

Po naší pravé ruce se za ostře řezaným hřebenem v mracích skrývá náš dnešní cíl - vrchol Graukogel.Dojídáme svačinu a po úzké stezce traverzujeme dál směrem na jih.I tady ale narážíme na největší brzdu našich výletů - výhledy - díky nim se časy našich túr výrazně odlišují od těch oficiálně uváděných.Cesta teď míří o něco strměji vzhůru, občas nám v cestě stojí menší skalky a po překonání jedné takové se před námi konečně objevuje vrchol, teď už konečně v plné své kráse.
Následuje přechod menším kamenitým polem...... a pomalu se dostáváme k předvrcholu...... ze kterého máme možnost poprvé vidět jezero Palfnersee.Z předhřebenu sejdeme o pár metrů níž a odtud už nás čeká jenom strmý výšlap po mírně exponované cestě podél hrany hřebenu.Na vrcholu Graukogelu (2492 m) klasický kříž, vrcholové razítko a panoramatické výhledy na Vysoké Taury.Podle mapy pokračuje cesta dál na jih přes nejištěný exponovaný hřebínek a vedlejší vrchol dolů směrem k sedlu Palfnerscharte, odkud by bylo možné se vrátit přes jezero Palfnersee zpátky k lanovce. Cestu zkouším, přecházím přes hřeben na vedlejší vrchol, technicky by to možné bylo, ale demokratickým hlasováním v naší dvoučlenné skupině (tzn. nezískal jsem nadpoloviční většinu) se domlouváme, že zpátky půjdeme stejnou cestou.Vracíme se tedy téměř stejnou cestou, ale už nezacházíme až na Hüttenkogel, ale kousek před ním si cestu zkracujeme kratší turistickou stezkou přímo k Graukogel Hütte. Tady si dáváme pozdní oběd, a protože máme ještě spoustu času, obejdeme si místní atrakci Zirbenweg, což je krátká procházka borovým hájem s mnoha místy na příjemný odpočinek.

Do večera je ještě stále daleko, a tak zpátky dolů nejedeme lanovkou, ale poctivě šlapeme po široké cyklostezce k prostřední stanici lanovky, kde se objevuje užší, ale o to hezčí cestička lesem, která vede až k parkovišti.

Dnešní hezké počasí vydrželo až do večera - a vypadá to, že by mohlo trvat i alespoň do zítřejšího dopoledne. Oprášíme konečně naše ferratové sety a vylezeme si zítra nějakou místní ferratu?


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru