Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

HTL Wels Klettersteig / Alberfeldkogel (C)  (1 707 m)

HTL Wels Klettersteig / Alberfeldkogel (C) (1 707 m)

Rakousko - Solná komora | Ferraty | 2015-08-12
HTL Wels je relativně krátká sportovní ferrata na severní straně vrcholu Alberfeldkogel (1 707 m) s velmi dobrou dostupností od lanovky, jejíž dolní stanice leží v městečku Ebensee u jezera Traunsee. Náročnost je udávána mezi C a C/D, přičemž C/D hodnota je uváděna spíše kvůli počtu za sebou jdoucích C úseků v první polovině ferraty. To vše se jeví jako ideální kombinace na rozehřátí před zdoláváním dalších ferrat v oblasti Solné Komory v tomto víkendu, takže vzhůru nahoru!


Délka:
4,5 km
Stoupání / klesání:
380 m / 380 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Do městečka Ebensee přijíždíme krátce před polednem a vcelku snadno nacházíme spodní stanici lanovky Feuerkogel-Seilbahn. Parkování je k dispozici zdarma na parkovišti u lanovky, kde potkáváme další nadšence s ferratovými sety. Máme štěstí, lanovka vyráží nahoru asi 5 min po zakoupení jízdenek a my se tak rázem ocitáme zhruba o 1 000 výškových metrů výš. U horní stanice si jako první dáváme čerstvě uvařený guláš, povídáme si s místním majitelem chaty, který si plete Českou republiku s Maďarskem, a za chvíli už vyrážíme na cestu.K ferratě vede značený nenáročný horský chodníček okolo místních lanovek, na kterém potkáváme množství turistů, kteří míří stejným směrem jako my, ale na rozdíl od nás bez ferratových ambicí. Na vrchol totiž vede také pěší turistická stezka s nepříliš velkým převýšením, která slouží i jako návratová cesta z ferraty.Rychlým tempem přicházíme k rozcestníku pod vrcholem Alberfeldkogelu, odkud se nám otevírá pohled na vápencové skály, které nás dnes čekají. Tady potkáváme pár horolezců z Ostravy a při pohledu na topo mapu jsme rádi, že na dnešní výstup nebudeme sami.Odbočujeme z hlavní cesty doprava a úzkou pěšinou scházíme strmě dolů blátivým žlabem. Trochu to klouže a na jednom místě je připraveno jistící lano. I tady je cesta krásně značená, takže nehrozí, že bysme nástup ferraty netrefili.Červené značení nás neomylně dovede k nástupu a pohled nahoru v dámské polovině výpravy zažehne jiskru pochyb. Nicméně hecneme se a jdeme na to.U paty skály rychle překonáváme první jednoduché B úseky a vrháme se na nejnáročnější část této ferraty - tři za sebou jdoucí C úseky, z nichž část vede okolo úzkého komínu. Stěna je hodně kolmá, nicméně všude je dostatek přirozených stupů. Pouze na konci jednoho C úseku ční ze skály téměř neznatelný šroub a je potřeba se pořádně vyšvihnout - lezci kratšího vzrůstu zde můžou mít problém.Trasa je krásně exponovaná a pohled dolů pumpuje do těla správnou dávku adrenalinu. Naštěstí brzy přichází místo, kde si můžeme krátce odpočinout. Na chvíli sedáme a připravujeme se na řady ocelových kolíků, zaražené do skály nad náma. Ty výrazně usnadňují výstup, neboť i tady je stěna hodně kolmá.


Na paty nám šlapou ostravští lezečtí kolegové, kteří jsou naším motorem dnešního výstupu. Času na kochání tak moc není, nicméně v jedné takové volné chvilce se otáčíme a v místě kde si můžeme odpočinout, se kocháme výhledem na jezero Traunsee, nad kterým se tyčí vrchol Traunstein.Dál už se náročnost výstupu snižuje k úrovni A/B, v jednom místě dokonce mírně sestupujeme. Následuje schránka s vrcholovou knihou, do které se zapisujeme, a od ní už je vidět turisty obklopený vrcholový kříž.

Jsme na vrcholu a zpod vrcholového kříže si díky jasnému počasí užíváme výhledy do okolí. Kříž Europakreuz je zasazen do mohutného kamenného podstavce a sestaven z několika ocelových krychlí, uvnitř kterých jsou umístěny minerály ze všech států Evropské unie, včetně České republiky.Okolo nás létají hejna kavčat žlutozobých a připomínají nám, že je nejvyšší čas na návrat.Od ferraty k nám vidíme přicházet další lezecké následovníky, ale naše kroky už míří na širokou turistickou cestu, po které se svižnou chůzí vracíme k lanovce.Pro dnešek toho bylo tak akorát, lanovkou sjiždíme dolů a popojíždíme autem ještě o něco víc na západ k jezeru Mondsee, kde nás zítra čeká o něco náročnější Drachenwand. Prozatím vzhůru do postele...


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru